Zavedenie celoslovenských tabuliek evidenčných čísiel (EČV) a zrušenie povinných skratiek okresov prinieslo motoristom zaujímavú možnosť ušetriť, pretože už nepotrebujú toľko nových tabuliek. Tento krok výrazne znížil počet žiadostí o nové tabuľky, ktoré poklesli až o takmer polovicu. Avšak motoristi by mali byť opatrní, pretože na ponechanie starých tabuliek je stanovená prísna časová lehota.
Nový systém prináša úsporu nielen motoristom, ale aj štátu, ktorý sa nemusí zaoberať výrobou nových tabuliek pre každého vlastníka, informujú Autoviny.sk.
„Evidenčné čísla sú po novom viazané na vozidlo, nie na majiteľa. Vlastník si pri predaji vozidla môže ponechať tabuľky s evidenčným číslom, ktoré následne môže do maximálne jedného roku prideliť na svoje nové vozidlo. Tabuľky sú teda prenositeľné pri zmene bydliska či pri výmene vozidla, čo prináša úspory,“ uviedlo ministerstvo vnútra pre agentúru TASR.
EČV na iné vozidlo
Aj keď je EČV viazané na konkrétne vozidlo, môže sa to dať zmeniť.
Vlastník vozidla si teda podľa Startitupu môže ponechať EČV a prideliť si ho k inému vozidlu. Ušetrí to finančné prostriedky štátu aj vlastníka motorových vozidiel.
Ceny ŠPZ vzrástli
Aj keď motoristi môžu ušetriť, poplatky za nové tabuľky sa v minulom roku zvýšili z pôvodných 16,5 eura na 25 eur. O tomto kroku rozhodlo formálne ministerstvo financií, nie ministerstvo vnútra.
Vyvolal negatívne reakcie, najmä medzi motoristami, ktorí považovali zvýšenie poplatkov za neprimerané.
Špeciálne ŠPZ zdraželi ešte viac
Špeciálne tabuľky na želanie zdraželi ešte viac – cena sa zvýšila z 165,5 eura na 250 eur za jednu tabuľku. Cena za obidve tabuľky sa teda vyšplhá na 500 eur, čo určite nie je malá suma. Tieto tabuľky sú preto dostupné len pre tých, ktorí si môžu dovoliť vyššie náklady, pričom pre mnohých motoristov to nie je práve lacná záležitosť.