fbpx

Príznaky rakoviny, ktoré netreba ignorovať. Môže vám to zachrániť život

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Nájsť si čas na preventívne prehliadky alebo voľné termíny u lekára býva veľkou výzvou. V prípade, že sa v našom organizme dejú zmeny, prípadne sa jeho činnosť odchýli od normálu, vyšle nám telo varovný signál.

Obyčajnú únavu, bolesť hlavy či brucha často „odpíšeme“ alebo ju vyriešime liekmi na zmiernenie nepríjemností. Nami považovaný banálny signál pritom môže znamenať oveľa vážnejšiu diagnózu, ktorú by sme nemali brať na ľahkú váhu.

Kedy možno hovoriť o rakovine

Je evidovaných viac než 200 rôznych typov rakoviny, ktoré sa odlišne prejavujú, píše portál cancerresearchuk.org. Niekedy príznaky postihujú špecifické oblasti tela, príznaky môžu byť aj všeobecnejšie a zahŕňajú napríklad stratu hmotnosti, únavu alebo nevysvetliteľnú bolesť.

Symptóm, ktorý vyšle naše telo sa môže líšiť od toho, ktorý sa vyskytol u blízkeho či kamaráta. Nie je vylúčené, že niektorí ľudia nemajú žiadne príznaky.

Bariérou pre nádorové bunky je hlavne imunitný systém, ktorý poskytuje ochranný štít nielen pred nádorovými chorobami, ale aj pred ďalšími ochoreniami, informuje portál pentahospitals.sk. Naša imunita je schopná poškodené bunky rozpoznať, zničiť ich a zabrániť prechodu do ochorenia. Pokiaľ systém stratí silu regulovať bunky, vzniká zhluk, ktorý nazývame – nádor.

Poznáme dva typy – zhubné a nezhubné nádory. Pri zhubných ide o deštruktívny a invazívny rast a dokážu vytvárať ďalšie, takzvané dcérske nádory – metastázy. Pokiaľ hovoríme o nezhubných útvaroch, tie sa dajú vyliečiť ich odstránením. Proces vzniku rakoviny je oveľa náročnejší, keďže na vzniku rakovinovej bunky sa podieľa viacero faktorov a určitý čas sa dokáže vyvíjať aj bez povšimnutia.

Všeobecné príznaky rakoviny

U oboch pohlaví sa prítomnosť akéhokoľvek typu rakoviny prejaví spoločnými menovateľmi. Portál webmd.com uvádza nasledovné bežné príznaky a symptómy u mužov aj žien:

  • Bolesť

Rakovina kostí často zo začiatku bolí. Niektoré mozgové nádory spôsobujú bolesti hlavy, ktoré trvajú niekoľko dní a nezlepšujú sa liečbou. Bolesť môže byť aj neskorým príznakom rakoviny.

  • Chudnutie bez vlastnej angažovanosti

Takmer polovica ľudí, ktorí majú rakovinu, začne chudnúť. Často je to jeden z príznakov, ktoré si všimnú ako prvé.

  • Únava

Ak ste stále unavení a odpočinok vám nepomáha, zverte sa s tým vášmu lekárovi. Leukémia vás často vyčerpáva alebo môžete stratiť krv v dôsledku rakoviny hrubého čreva alebo žalúdka. Chudnutie súvisiace s rakovinou vás môže tiež vyčerpať.

  • Horúčka

Ak je vysoká alebo trvá dlhšie ako 3 dni, zavolajte svojho lekára. Niektoré rakoviny krvi, ako je lymfóm, spôsobujú horúčku niekoľko dní alebo dokonca týždňov.

  • Zmeny na koži

Nechajte si skontrolovať nezvyčajné alebo nové materské znamienka, hrbolčeky na tele, či na vás nečíha rakovina kože. Pokožka môže tiež poskytnúť informácie o iných druhoch rakoviny. Ak spozorujete zmeny na koži, ako je stmavnutie, žltý alebo červený odtieň, svrbenie, môže to byť príznakom rakoviny pečene, vaječníkov alebo obličiek.

  • Nehojace sa vredy

Škvrny, ktoré krvácajú a nezmiznú, sú tiež príznakmi rakoviny kože. Rakovina ústnej dutiny môže začať ako vred v ústach. Ak fajčíte, žujete tabak alebo pijete veľa alkoholu, máte vyššie riziko.

  • Nemiznúci kašeľ alebo chrapot

Kašeľ je jedným z príznakov rakoviny pľúc a chrapot môže znamenať rakovinu hlasovej schránky (hrtanu) alebo štítnej žľazy.

  • Nezvyčajné krvácanie

Rakovina môže spôsobiť, že krv sa objaví tam, kde by nemala byť. Krv vo výkaloch môže byť príznakom rakoviny hrubého čreva alebo konečníka. Tiež nádory pozdĺž vášho močového traktu môžu spôsobiť krv v moči.

  • Anémia

Dochádza k nej, keď telo nemá dostatok červených krviniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Rakoviny, ako je leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm, môžu poškodiť dreň.

Príznaky rakoviny podľa pohlavia

Nižšie uvádzané symptómy sa už neobjavujú zhodne u oboch pohlaví. Preto by si muži aj ženy mali sledovať tieto príznaky:

Muži

Najčastejšími nádormi u mužov sú prostata, pľúca a kolorektálny karcinóm.

Príznaky rakoviny u mužov zahŕňajú:

  • Problémy s močením

Opuchnutá prostata môže sťažiť močenie alebo môže viesť k častému močeniu. Povedzte svojmu lekárovi, ak máte bolesť pri močení alebo krv v moči.

  • Hrčka, bolesť alebo bolesť v miešku

To môže znamenať rakovinu semenníkov.

Ženy

Typy, ktoré postihujú ženy najviac, sú rakovina prsníka, pľúc a kolorekta. Ženy môžu mať aj rakovinu maternice, endometrie, krčka maternice, vagíny alebo vulvy.

Príznaky rakoviny u žien

  • Vaginálne krvácanie alebo výtok

Nechajte sa skontrolovať, ak si tento jav všimnete medzi menštruáciami alebo po menopauze. Rakovina endometrie, ktorá sa vyvíja v sliznici maternice, môže spôsobiť krvácanie, keď to nečakáte.

  • Zmeny chuti do jedla

Rakovina vaječníkov môže spôsobiť, že sa budete cítiť nasýtená alebo naopak sa budete ťažšie stravovať. Iné druhy rakoviny môžu spôsobiť poruchy trávenia alebo nevoľnosť.

  • Bolesť brucha a nadúvanie

Vo väčšine prípadov máte pocit plynatosti, kŕčov a nafúknutia kvôli prítomnosti menšieho nádoru.

  • Zmeny prsníkov

Navštívte lekára, ak:

  • Vaše prsia sa cítia inak
  • Nájdete hrčky
  • Všimnete si náhle zmeny veľkosti
  • Máte výtok z bradaviek
  • Vidíte škvrny alebo iné zmeny na koži okolo bradaviek

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny

Portál mayoclinic.org uvádza faktory, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko rakoviny:

  • Vek

Rakovina sa môže rozvíjať dlho. To je dôvod, prečo väčšine ľudí ju diagnostikujú vo veku 50 rokov a viac. Vyvinúť sa môže u každého v akomkoľvek veku, nie je preto výlučne chorobou starších ľudí.

  • Vaše zvyky, životný štýl

Nesprávny životný štýl zvyšujú riziko rakoviny. Fajčenie, pitie viac ako jedného nápoja denne u žien a až dvoch nápojov denne u mužov, nadmerné vystavovanie sa slnku alebo časté spáleniny od slnka, obezita a nebezpečný sex môžu prispieť k rakovine.

  • Rodinné dedičstvo

Len malá časť rakoviny je spôsobená dedičným stavom. Ak je rakovina vo vašej rodine bežná, je možné, že mutácie sa prenášajú z jednej generácie na druhú. Nemusí to ale nutne znamenať, že dostanete rakovinu.

  • Zdravotný stav

Niektoré chronické zdravotné stavy, ako je ulcerózna kolitída, môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku určitých druhov rakoviny.

  • Prostredie

Prostredie okolo vás môže obsahovať škodlivé chemikálie, ktoré zvyšujú riziko rakoviny. Stačí byť pasívnym fajčiarom, inhalovať chemikálie v domácnosti alebo na pracovisku, ako je azbest alebo benzén.

Sledujte varovné signály vášho tela. Pokiaľ zaregistrujete niečo nezvyčajného, obráťte sa na lekára. Možno včas diagnostikuje rakovinu v počiatočnom štádiu, kedy je pravdepodobnejšie, že liečba bude úspešná.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie