Problémy s e-receptami pokračujú. Kedy a ako chybu v zákone vyriešia? Takto to vidí Tomáš Szalay (SaS) a Vladimír Baláž (Smer-SD)

Na snímke moderátor Peter Bielik so svojimi hosťami Tomášom Szalayom (SaS) a Vladimírom Balážom (Smer-SD). Zdroj: TV Spark
Reklama

Koaličné strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS spolu s Progresívnym Slovenskom rozhodli o návrate papierových receptov. Chceli chrániť osobné údaje pacientov, v praxi však spôsobili vážne problémy nie len im, ale aj lekárom. Každý piaty recept, ktorý neuhrádza zdravotná poisťovňa, musí lekár podpísať a pacient fyzicky prevziať. Narušila sa tak najfunkčnejšia časť nášho zdravotníctva. Dá sa to ešte opraviť?

Na túto tému v relácii Petra Bielika na TV Spark Téma s Petrom Bielikom spolu diskutovali poslanec Národnej rady za SaS a člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay a poslanec Národnej rady za Smer-SD a predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Vladimír Baláž.

Problémy spôsobili pozmeňovacie návrhy

Tomáš Szalay (SaS) uviedol, že zákon prešiel riadnym legislatívnym postupom, no problém prišiel pri druhom čítaní zákona: My sme o ňom v prvom čítaní hlasovali a dokonca aj SaS hlasovala zaň v prvom čítaní. Boli v ňom zmysluplné veci, elektronické laboratórne žiadanky a podobne. Do druhého čítania ale prišli pozmeňovacie návrhy, ktoré boli väčšie, ako pôvodný zákon.“ Dodal, že pozmeňovací návrh obsahoval až 70 strán, na čo spolu s poslancami KDH stiahli svoje hlasy.

„Medzi tými pozmeňovacími návrhmi bola zapracovaná jedna pripomienka parlamentnej legislatívy, ktorá doplnila pár slovíčok. Na prvý pohľad nevinných slovíčok, ale tie nevinné slovíčka, ktoré sa do toho zákona doplnili, spôsobili, že recepty, ktoré nehradí zdravotná poisťovňa, nemôžu byť dnes vypisované elektronicky,“ zdôvodnil Szalay.

Vladimír Baláž (Smer-SD) uviedol, že zákon, ktorý v gescii Ministerstva zdravotníctva SR pripravilo NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií), nebol z hľadiska legislatívy dobre pripravený: „K 90% zákonov má legislatívne oddelenie Národnej rady nejaké legislatívno-technické pripomienky. Tie vypracujú a keďže nie je orgánom, ktorý môže predkladať pozmeňujúci návrh, vždy to musí predložiť nejaký poslanec. Obyčajne to predkladá predseda výboru, alebo si to osvojí niektorý iný poslanec.“

Problémom teda bola nedostatočná legislatívna príprava, ktorú medzi prvým a druhým čítaním riešili predkladatelia návrhu. Uviedol však, že pripomienky museli vzniknúť medzi NCZI, Ministerstvom zdravotníctva a Národnou radou. Zdôraznil: Sú rôzne právne názory na to, či si poisťovne správne vykladajú článok v zákone ohľadom toho, či majú alebo nemajú tieto recepty, ktoré hradí pacient v plnom rozsahu, byť považované za poskytovanie zdravotnej starostlivosti.“

Ako situáciu riešiť?

Riešením by mohlo byť zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, no Tomáš Szalay vidí problém aj v tomto: Pozrite sa, tu nebol problém robiť mimoriadnu schôdzu kvôli transparentu na demonštrácii, tu nebol problém robiť mimoriadnu schôdzu kvôli odvolávaniu podpredsedu parlamentu. Dokonca sme boli pripravení kvôli výpovediam odborárov, sedeli sme tam a v skrátenom legislatívnom konaní sme schvaľovali všeličo na poslednú chvíľu, len preto, aby lekári neodišli z nemocníc.“ Podľa Szalaya ide denne o 50-tisíc papierových receptov, čo mimoriadne komplikuje prácu lekárom.

Ak by v najbližších dňoch došlo k zvolaniu mimoriadnej schôdze parlamentu, problém by mohol byť vyriešený už v polovici februára. „Budeme vyzývať vládu SR, aby navrhla skrátené legislatívne konanie k nášmu poslaneckému návrhu zákona, ktorým to navrhujeme opraviť,“ dodal Szalay.

Vladimír Baláž však uviedol, aby sa situácia zbytočne nedramatizovala, nakoľko systém s papierovými receptami už v minulosti fungoval. Potrebu opravy legislatívy však podporuje: V súčasnosti zasadá na ministerstve zdravotníctva tím zložený z právnikov ministerstva zdravotníctva s Asociáciou zdravotných poisťovní, pretože musí dôjsť k dohode.“ Konkrétne formy riešenia však komentovať nechcel, nakoľko ide podľa neho o obavy zo strany zdravotných poisťovní z porušenia zákona o ochrane osobných údajov.

Úprava legislatívy sa môže natiahnuť

Podľa vyjadrení Ministerstva zdravotníctva však riešenie môže prísť až v rámci prvého kvartálu roka 2025, čo je násobne dlhšia lehota v podobe troch alebo štyroch mesiacov. Kedy by teda riešenie malo prísť, ak je nasledujúca riadna schôdza parlamentu naplánovaná až na február? „Ak sa Ministerstvo zdravotníctva dohodne so zdravotnými poisťovňami, dohoda už bude blízko. Ak sa nedohodnú, bude to musieť ísť cez Národnú radu.“ Dodal, že v prípade zvolania mimoriadnej schôdze k problému o e-receptoch, je pripravený prísť na zasadnutie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii TV Spark (VIDEO)