Problémy s e-receptami pokračujú. Kedy a ako chybu v zákone vyriešia? Takto to vidí Tomáš Szalay (SaS) a Vladimír Baláž (Smer-SD)

Na snímke moderátor Peter Bielik so svojimi hosťami Tomášom Szalayom (SaS) a Vladimírom Balážom (Smer-SD). Zdroj: TV Spark
Reklama

Môže kvôli e-receptom prísť odvolávanie vlády?

Tomáš Szalay spolu s predsedom SaS Branislavom Gröhlingom na tlačovej konferencii hovorili o odvolávaní vlády, na to je však podľa Szalaya dôvodov viac: „Je to aj kvôli iným veciam, najmä návšteva premiéra Fica v Moskve a jeho veľmi podivné vyjadrenia na adresu Ukrajiny, ktoré podľa mňa hraničia s vlastizradou.“ Uviedol však, že do konca prvého kvartálu, do kedy môže byť problém vyriešený, môže byť vystavených až 3 milióny papierových receptov. Načrtol aj situáciu, kedy musia pacienti kvôli papierovému receptu od špecializovaných lekárov cestovať, čo sťažuje pacientom život.

Nastáva však aj problém v rámci spoplatňovania papierových receptov: „Niektorí poskytovatelia to vyriešili tak, že zaviedli poplatok za vystavenie papierového receptu. Keďže ten recept nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, tak sa na neho nevzťahuje regulácia, že zaň nemôžete vyberať poplatky, lebo je to starostlivosť nehradená z verejného zdravotného poistenia, ktorú môžete spoplatniť. Zaviedli sme tým poplatky v ambulanciách vďaka tomu, že si na to lekári potrebujú nájsť kapacitu, aby mohli recepty vypísať.“ Dodal, že viacerí lekári situáciu riešia zasielaním papierových receptov poštou, za čo si pacienti musia rovnako priplatiť.

Szalay však navrhuje niekoľko riešení, ktorými by sa situácia mohla riešiť dovtedy, kým nepríde úprava legislatívy. Spomenul upravenie vyhlášky, ktorá definuje podobu receptu: „Dnes lekárne vracajú niektoré papieriky preto, lebo na tom recepte nie je takou fialovou alebo červenou farbou napísané sériové číslo toho receptu. Vyhláška predpisuje, že to musí byť presne odtieň farby magenta U.“ Riešením by tak mohlo byť vypustenie tohto nariadenia z vyhlášky, čo by lekárom uľahčilo tlačenie receptov.

Druhým riešením by mohlo byť hradenie týchto liekov zdravotnými poisťovňami za symbolický 1 cent, čo by de facto tieto lieky klasifikovalo ako vhodné na predpis elektronickou formou. Ročné náklady takéhoto riešenia by predstavovali sumu vo výške 100 000 €, čo je z hľadiska rozpočtu zdravotníctva zanedbateľná suma, pripomenul Szalay. Na realizáciu „1-centového riešenia“ by bol však podľa Szalaya potrebný tzv. verejný prísľub všetkých zdravotných poisťovní, ktorý by tak tieto sporné lieky deklasifikovalo späť do kategórie vhodných pre elektronický predpis.

Stačil by informovaný súhlas?

V diskusii bolo nadhodené aj vystavenie informovaného súhlasu so spracovaním osobných údajov, ktoré by tak jedným papierom prebilo potrebu vystavenia množstva ďalších papierových receptov. Baláž však argumentuje tým, že každému predpísanému receptu, či už hradeného poisťovňou alebo pacientom, predchádza lekárske vyšetrenie, ktoré je hradené zo zdravotného poistenia. Zároveň dodal, že aj v rámci špecializovaných vyšetrení a zákrokov, ktoré sa realizujú len v niektorých zariadeniach, sú predpisované lieky, ktoré môžu často predpisovať aj všeobecní lekári.

Do hry však vstupuje aj fakt, že za návrh nehlasovali len poslanci vládnej koalície, aj členovia opozičného Progresívneho Slovenska. Szalay však na otázku ohľadom toho, či sa do hry chystajú poslanci vtiahnuť aj zdravotné poisťovne, odpovedal takto: Komunikujem so zdravotnými poisťovňami a hľadáme nejaké alternatívne riešenia. Komunikujeme s celou opozíciou a s opozičnými kolegami zo zdravotníckeho výboru. Zároveň pripravujeme zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru, kde by nám ministerstvo malo poskytnúť nejaký typ riešení a odpovedí.“

Zároveň však uviedol, že je hlboko presvedčený, že zámer poslancov z PS, ktorí za návrh hlasovali, nebol spôsobiť chaos v slovenskom zdravotníctve a chybu pripisuje iba nedôslednému preštudovaniu v dôsledku neskorého pripomienkovania zákona. My sme vyhodnotili, že tých zmien je tam tak strašne veľa, že je bezpečnejšie nehlasovať za ten zákon,“ uviedol na margo poslancov z SaS. Kameňom úrazu však podľa Szalaya bolo rýchle schvaľovanie zákonov. Keby sme si medzi druhým a tretím čítaním nechali 24 hodín tak, ako rokovací poriadok predpokladá, tak by sa na tú chybu prišlo,“ dodal s tým, že už na druhý deň od schválenia zákona prichádzali od ľudí, ktorí si zákon prečítali poriadne, správy o vážnych nedostatkoch. Uzavrel to vyhlásením, že strana SaS je zásadne proti skracovaniu lehôt v legislatívnom konaní.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii TV Spark (VIDEO)