Ženy s nadváhou čelia trojnásobne vyššiemu riziku problémov s plodnosťou v porovnaní s tými, ktoré majú hmotnosť v norme. Lekári špecializujúci sa na obezitológiu a reprodukčné zdravie na seminári v českej Poslaneckej snemovni zdôraznili, že obezita negatívne ovplyvňuje nielen schopnosť otehotnieť, ale aj samotné tehotenstvo a pôrod.
ento problém sa netýka len žien. Nadmerná hmotnosť znižuje u mužov libido a zhoršuje kvalitu spermií. Aktuálne údaje ukazujú, že v Česku má obezitu 18 percent žien a 21 percent mužov, píše portál Topky na základe správy ČTK.
Nadbytočný tuk ohrozuje plodnosť
Nadmerné množstvo telesného tuku vedie v ženskom tele k hormonálnej nerovnováhe, čo môže viesť k výpadku ovulácie a k nepravidelnému menštruačnému cyklu. Tieto faktory zásadne sťažujú prirodzené počatie. „S rastúcim indexom telesnej hmotnosti sa zvyšuje riziko rôznych porúch, či už v súvislosti s menštruáciou, alebo stratou ovulácie,“ uviedol Martin Haluzík, predseda Českej obezitologickej spoločnosti.
Anovulačné cykly, pri ktorých nedochádza k uvoľneniu vajíčka, sú častejšie u žien s vyšším BMI. Tento index sa vypočíta ako pomer hmotnosti v kilogramoch ku druhej mocnine výšky v metroch. Napríklad tridsaťročná žena vysoká 165 cm váži pri BMI 35 približne 96 kilogramov, a pri BMI 40 asi 110 kg. Šanca na prirodzené otehotnenie sa pritom pri BMI nad 35 znižuje približne o 25 %, pri BMI nad 40 dokonca o 43 %.
Podľa lekárov však BMI nie je jediným dôležitým ukazovateľom, významnú rolu zohráva aj obvod pása, keďže tuk koncentrovaný v oblasti brucha predstavuje najväčšie zdravotné riziká.

Týka sa to aj asistovanej reprodukcie
Obezita výrazne znižuje aj šance na úspech pri umelom oplodnení. „Pri pacientoch s BMI nad 30 až 35, čo sa radí do kategórie obezity prvého stupňa, klesá účinnosť hormonálnej liečby a zvyšuje sa riziko komplikácií pri anestézii či samotnom odbere vajíčok,“ objasnil Štěpán Machač, predseda Sekcie asistovanej reprodukcie Českej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.
V niektorých prípadoch neplodnosti však môže už mierne zníženie hmotnosti, napríklad o päť percent, výrazne zlepšiť funkciu vaječníkov a obnoviť ovuláciu. Lekári však zároveň varujú, že novodobé lieky na chudnutie by sa mali vysadiť minimálne štyri až osem týždňov pred plánovaným počatím či asistovanou reprodukciou, pretože ich účinky na embryo zatiaľ neboli dostatočne preskúmané.
Pôrody bývajú rizikové
Ženy s obezitou častejšie trpia počas tehotenstva cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Navyše u nich hrozí o 30 % vyššie riziko predčasného pôrodu. „Tieto pacientky často rodia deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou, čo vedie k častejším cisárskym rezom. Zároveň sa im rany po operáciách hoja pomalšie a s väčšími komplikáciami,“ upozornil Machač.
Zároveň dodal, že sklon k obezite sa často dedí. Deti matiek s vyššou hmotnosťou majú zvýšené riziko, že aj ony budú v budúcnosti zápasiť s nadváhou. Odborníci preto predpokladajú, že detská obezita bude v nasledujúcich rokoch vážnym zdravotným problémom.