fbpx

Prokurátori žiadajú trest smrti za najväčší finančný podvod vo Vietname

Reklama
Vietnam navrhol trest smrti pre realitnú magnátku Truong My Lan. Zdroj: X/VOA Tiếng Việt

Vietnamskí prokurátori v utorok navrhli trest smrti pre Truong My Lana, strojkyňu najväčšieho finančného podvodu v histórii juhovýchodnej Ázie. Proces, ktorý by mal trvať do konca apríla, je súčasťou kampane proti úplatkárstvu.

Truong My Lan je predsedníčka developerskej spoločnosti Van Thinh Phat Holdings Group, čelí obvineniam z podvodu, ktorý spôsobil škodu vo výške 20 miliárd dolárov (viac ako 18 miliárd eur), čo predstavuje približne 4,9 % hrubého domáceho produktu Vietnamu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vietnamské médiá.

„Lan si nepriznala vinu ani neprejavila ľútosť,“ citovali noviny Thanh Nien podľa agentúry Reuters slová prokurátora, ktorý pre ženu žiada trest smrti. „Následky sú mimoriadne závažné a nenapraviteľné, takže Truong My Lan by mala byť prísne potrestaná a odstránená zo spoločnosti,“ dodali noviny.

Vietnamská developerská spoločnosť Van Thinh Phat Holdings Group v rokoch 2018 až 2020 podviedla až 42 000 investorov, ktorých podľa vyhlásenia polície pripravila o celkovú sumu 30 biliónov dongov (viac ako 1 miliardu eur) v podobe nelegálne vydaných predaných dlhopisov.

Lan a jej komplici sú tiež obvinení z odčerpania viac ako 304 biliónov dongov (v prepočte viac ako 11 miliárd eur) zo Saigonskej akciovej komerčnej banky (SCB), ktorú podľa vyšetrovateľov účinne ovládala prostredníctvom desiatok agentov.

Vyšetrovatelia tvrdia, že Lanová získala značné sumy tým, že poskytla pôžičky fiktívnym spoločnostiam. Čelí tiež obvineniam z podplácania úradníkov, aby ignorovali jej aktivity, vrátane údajného zaplatenia 5,2 milióna dolárov (takmer 4,8 milióna eur) vysokopostavenému inšpektorovi Vietnamskej centrálnej banky.

Prokurátori ženu obvinili aj z toho, že spôsobila škodu vo výške 129 biliónov dongov (takmer 5 miliárd eur), čo sú nahromadené úroky z pôžičiek. Celková finančná škoda v tomto prípade dosiahla 498 biliónov dongov (viac ako 18 miliárd eur), uvádza sa v správe.

Súdny proces, ktorý by mal trvať do konca apríla, je súčasťou kampane proti úplatkárstvu, ktorú líder vládnucej komunistickej strany Nguyen Phu Trong už niekoľko rokov sľubuje potlačiť. Agentúra Reuters však uvádza, že zatiaľ nie sú vidieť žiadne skutočné výsledky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie