V sobotu sa v anglickom meste Devizes uskutočnila aukcia, ktorá priniesla nezvyčajný rekord. Historický list napísaný na palube Titanicu sa vydražil za viac než osem miliónov korún. Cena tohto dokumentu, ktorý obsahuje prorocký odkaz, presiahla päťnásobok pôvodnej vyvolávacej sumy. Jeho neobyčajná hodnota je dôsledkom silného príbehu, ktorý k nemu neodmysliteľne patrí.
Nezvyčajný aukčný triumf
Tento list, ktorý napísal plukovník Archibald Gracie, pasažier prvej triedy, sa stal najdrahšie predaným dokumentom z paluby Titanicu, píše The Guardian.
Doposiaľ nebol nikdy ponúknutý na predaj, čo jeho historickú hodnotu ešte umocňuje. Dražitelia uvádzajú, že text s prorockým podtónom výrazne prispel k jeho vysokému vydraženiu, uvádza NPR.
„Krásna loď, ale čakám na koniec cesty“
List napísal Gracie 10. apríla 1912 počas nalodenia na Titanic v anglickom Southamptone. V ňom popísal svoju prvú skúsenosť s loďou: „Je to krásna loď, ale s konečným hodnotením počkám až na koniec cesty,“ čo sa neskôr ukázalo ako tragicky pravdivé.
„Príbehy týchto mužov, žien a detí sú rozprávané prostredníctvom memorabílií. Ich spomienky takto zostávajú živé,“ vysvetlil Aldridge.
Historické spomienky na najväčšiu tragédiu
Archibald Gracie prežil potopenie Titanicu a jeho skúsenosti neskôr zvečnil v knihe Pravda o Titanicu. Táto kniha je dnes považovaná za jeden z najpodrobnejších zdrojov o tejto katastrofe. V osudný deň Gracie ešte zažil pokojný deň plný športu a relaxu, no v noci ho prebudila panika, keď loď zastavila a vypukol chaos.
Boj o prežitie v zmrazujúcej vode
Gracie sa zapojil do evakuácie, pomáhal ženám a deťom do záchranných člnov a nakoniec sa dostal na prevrátený čln. Aj napriek tomu, že väčšina mužov na člne zomrela na podchladenie, Gracie prežil.
Aj keď sa zotavil z podchladenia, na konci roka 1912 zomrel na komplikácie spôsobené cukrovkou, píše CNN. Jeho príbeh a prorocký list však zostanú večným svedectvom jednej z najväčších námorných tragédií v histórii.