Protimonopolný úrad preveruje podozrenie na KARTEL. Zdravotnícki biznismeni sa mali dohadovať ako MAFIÁNI

Foto: freepik.com, pixabay.com
Reklama

Štyria podnikatelia v oblasti ústavnej zdravotnej starostlivosti čelia vyšetrovaniu Protimonopolného úradu (PMÚ) SR. Úrad začal správne konanie po tom, čo získal podozrivé informácie naznačujúce možnú kartelovú dohodu.

Podľa PMÚ mali títo podnikatelia spolupracovať pri určovaní cien, koordinovať sa pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami a vymieňať si citlivé obchodné informácie, informovala TASR.

Možné závažné porušenie

Úrad na základe týchto zistení vykonal v októbri 2024 neohlásené inšpekcie, počas ktorých zaistil podklady podporujúce podozrenia. „Horizontálne dohody medzi priamymi konkurentmi patria medzi najzávažnejšie porušenia hospodárskej súťaže a považujú sa za ťažký kartel,“ upozornil PMÚ.

Začatie správneho konania však ešte neznamená, že došlo k porušeniu súťažných pravidiel. PMÚ zdôraznil, že vyšetrovanie je v počiatočnej fáze a momentálne neposkytuje ďalšie podrobnosti.

Ak by sa podozrenia potvrdili, podnikateľom by mohli hroziť vysoké pokuty. Protimonopolný úrad bude v najbližších mesiacoch pokračovať v analýze dôkazov a vypočúvaní zainteresovaných strán.

Zdravotníctvo chudobnie, nie však všade

Míňajú sa peniaze v zdravotníctve efektívne? Vrcholový zdravotnícky analytik Martin Smatana, ktorý pôsobí ako predseda Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) už vo vlaňajšom rozhovore pre startitup.sk ostro kritizoval  napríklad navýšenie platieb laboratóriám.

Podľa neho ide o vážne pochybenie, ktoré môže mať zásadný dopad na hospodárenie štátnej poisťovne.

Smatana situáciu označil za „prinajlepšom obrovské manažérske zlyhanie, prinajhoršom organizovanú aktivitu“, čo naznačuje, že rozhodnutie mohlo byť buď dôsledkom nekompetencie, alebo úmyselnej snahy netransparentne minúť verejné peniaze.

Bohatnúť majú najmä laboratóriá

Podľa dostupných informácií došlo k neúmernému zvýšeniu výdavkov na laboratórne vyšetrenia, pričom nie je jasné, na základe akých kritérií boli platby laboratóriám navyšované.

Tento krok vyvoláva otázky, či nedošlo k privilegovaniu určitých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na úkor finančnej stability poisťovne. Vzhľadom na to, že VšZP je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, akékoľvek neefektívne nakladanie s jej rozpočtom môže mať vážne dôsledky na dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre poistencov.

Kto ponesie zodpovednosť?

Smatana upozornil, že ak by sa preukázalo zámerné zneužitie finančných zdrojov, mohlo by ísť o vážny problém so systémovou korupciou v zdravotníctve.

Ak by sa ukázalo, že rozhodnutie bolo len manažérskym zlyhaním, otázkou zostáva, kto zaň ponesie zodpovednosť a aké opatrenia sa prijmú na zabránenie podobným situáciám v budúcnosti.

Desiatky miliónov ročne

Laboratóriá dlhodobo patria medzi najziskovejšie firmy v slovenskom zdravotníctve. Pomáha im v tom zmluvná politika VšZP aj koordinované vyjednávanie, ktoré vykazuje znaky kartelu, upozornil v blogu na dennikn.sk aj Adam Marek z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Celkovo im oproti konkurencii Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa neho navyšuje platby o 20 miliónov eur ročne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova