Americké médiá si všímajú čoraz častejšie absenciu Melanie Trump po boku svojho manžela. Denník New York Times priniesol zistenie, že od Trumpovho návratu do prezidentského úradu strávila Melania v Bielom dome najviac 14 dní. Očakávania, že tentoraz bude aktívnejšia, sa tak nenaplnili.
Podľa NYT patrí otázka, kde sa Melania nachádza, medzi najcitlivejšie témy súčasného Bieleho domu. Akademička Katherine Jellison ju označila za najmenej viditeľnú prvú dámu za uplynulých 80 rokov – naposledy tak málo verejnej pozornosti venovali Bess Truman. Píše o tom aj Denník N.
New York Times prirovnávajú Melaniu Trump k Grete Garbo, ktorá bola známa svojou uzavretosťou. Britský Independent ju dokonca označil za „nezvestnú“.
Prezident v roli hostiteľa a dekoratéra
Nakoľko sa Melania v Bielom dome takmer neukazuje, niektoré povinnosti, ktoré zvyčajne zastáva prvá dáma, prebral sám prezident. Donald Trump sa údajne osobne podieľa na výbere osvetlenia, organizuje recepcie, víta turistov a zodpovedá aj za výzdobu známej Ružovej záhrady.
Ticho na verejnosti, ale aktívna v zákulisí
Aj keď sa Melania Trump drží mimo reflektorov, finančne zo svojej pozície ťaží. Po prezidentských voľbách vznikol dokumentárny film o jej živote pod záštitou Amazon Prime Video, ktorý režíruje Brett Ratner. Platforma údajne zaplatila až 40 miliónov dolárov, z ktorých až 28 miliónov má získať samotná Melania.
Krátko pred návratom Trumpa k moci spustila vlastnú kryptomenu – tzv. memecoin. Hoci odborníci tvrdia, že ide skôr o zábavu než o seriózny finančný projekt, podľa Financial Times na nej neznámi investori zbohatli. Asi 20 digitálnych peňaženiek získalo tokeny ešte pred zverejnením, čo im prinieslo zisky vo výške približne 100 miliónov dolárov.
Melania vo svetle porovnania s predošlými prvými dámami
Funkcia prvej dámy je v USA hoci neoficiálna a neplatená, no tradične ju sprevádza významný spoločenský a politický vplyv. Eleanor Roosevelt sa zaslúžila o vznik Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Laura Bush presadzovala zdravotníctvo, Michelle Obama bojovala proti chudobe a Jill Biden sa venovala vzdelávaniu – vrátane návštevy Slovenska v roku 2022.
Melania ešte počas svojho prvého obdobia spustila iniciatívu Be Best, zameranú na boj proti online šikane a závislostiam. Na začiatku tohto roka avizovala, že by sa k týmto témam rada vrátila. Zatiaľ sa však verejne objavila len sporadicky: vo februári bola prítomná na stretnutí s guvernérmi, v marci na prejave prezidenta v Kongrese a v apríli s Trumpom navštívili pohreb pápeža Františka. Nedávno tiež hostila akciu na počesť Barbary Bush a predstavenia novej poštovej známky.
Náznak návratu do verejnej debaty?
Istý signál zmeny prišiel koncom apríla. Melania podporila návrh zákona sprísňujúceho tresty za tzv. revenge porn – zverejňovanie intímnych materiálov bez súhlasu osoby. Zákon napokon prešiel Kongresom a mohol by byť jednou z tém, ktorým sa bude Melania venovať častejšie.
Obchodná dohoda USA a Spojeného kráľovstva
Vo štvrtok Spojené štáty a Británia oznámili uzatvorenie novej obchodnej dohody. Zrušia sa clá na dovoz ocele a hliníka z Británie, pričom clo na britské autá sa zníži z 27,5 na 10 %. Väčšina tovarov však zostáva naďalej zaťažená 10 % clom. Britský premiér Keir Starmer dohodu označil za „historickú“ a pozitívne na ňu reagovali aj finančné trhy.