Na astronomickú jar si počkáme ešte dva mesiace. Meteorológovia však už teraz pomaly predstavujú predpovedné modely počasia na toto obdobie.
Na astronomickú jar si počkáme ešte dva mesiace. Meteorológovia však už teraz pomaly predstavujú predpovedné modely počasia na toto obdobie.
V nedávnom článku sme písali, že globálna klíma je mimoriadne citlivá na zmeny v oceánoch. Tieto anomálie významne ovplyvňujú sezónne vzory počasia. Na počasie v roku 2025/2026 bude mať zásadný vplyv aj El Niño.
V najnovších predpovediach už je viditeľný príchod El Niña, ktorý by podľa meteorológov mal vystriedať svoj chladnejší náprotivok. Priniesť by so sebou mal vlhkosť, búrky a väčšie množstvo zrážok.
Jarné teploty nad normálom
Prvotné odhady na jar naznačujú, že sa počasie bude vymykať normálu, upozorňuje portál Severe Weather Europe. Počasie by podľa meteorológov mal ovplyvňovať oceánsky jav La Niña a tiež rozpad polárneho víru.
Normálu by sa podľa odborníkov mali vymykať aj teploty. Najmä v strednej a severnej Európe by mali byť vyššie ako obvykle.
Modely jednohlasne ukazujú prevažne vysokotlakový režim pre Európu, čo znamená, že fronty nízkeho tlaku a prechody studených frontov sa stiahnu skôr do severných oblastí planéty.
Podľa modelu ECMWF sa jarné teploty budú na väčšine kontinentu, ale tiež strednej časti Európy, udržiavať v priemere o 1 až 2 stupne nad dlhodobým normálom, čo je výrazná odchýlka teplôt. Podobnú anomáliu, okolo 2 stupňov, očakávame aj na Slovensku.
Napriek tomu, že sa v čase meteorologickej jari môžu popri teplejších epizódach objaviť aj snehové zrážky, hlavne v prvých týždňoch jari, predpoveď naznačuje skôr deficit v oblasti snehu. Týka sa to predovšetkým obdobia od februára do apríla naprieč celou Európou. Výrazne sneženie v našej oblasti sa na jar už neočakáva.
Jarné dažde budú dominovať najmä v lokalitách strednej a severnej Európy, kde na zrážky bude vplývať nízky tlak zo severu. V južnej Európe majú vplyvom vysokého tlaku vzduchu panovať prevažne normálne až suchšie podmienky.
Väčší úhrn zrážok aj na Slovensku je pozitívnou správou pre poľnohospodárov, ktorý pomaly začnú s výsevom plodín. Zima nám zatiaľ nepriniesla také množstvo vlahy, ktoré pôda potrebuje.
Počasie v druhej polovici zimy bude podľa meteorológov silne formovať rozpad polárneho víru. A to najmä v Kanade a v Spojených štátoch.
„Celkovo to vyzerá pre Európu a východnú Áziu mierne, ale v Kanade a USA sa výrazne ochladzuje,“ uviedli odborníci z Atmospheric and Environmental Research.
Prvé modely teda odhadujú prevažne nadpriemerne teplé počasie naprieč Európou s normálnymi úhrnmi zrážok.