V centrálnej a severnej časti Európy sa ukazuje vysokotlakový systém, ktorý má navyše dlhšie trvanie a funguje ako blokujúca oblasť vysokého tlaku.
To zapríčiní zvyšovanie teplôt od juhu nad bežné hodnoty, avšak prinesie dlhšie epizódy bez zrážok. Vlhšie podmienky sa ukazujú nad severnými časťami Spojeného kráľovstva a Škandinávie pod západným prúdením oblasti nízkeho tlaku v ďalekom severnom Atlantiku.
Na veľkej časti kontinentu sa teda očakáva nadnormálne počasie. Najteplejšie anomálie sa predpovedajú nad juhovýchodnou a strednou Európou a tiež nad niektorými časťami nižšieho severu. Celkovo sa zdá, že suché počasie s viacerými vlnami horúčav, než je zvyčajné, hrozí na väčšej časti strednej Európy.
AUGUST 2025
August patrí k poslednému mesiacu meteorologického leta. Uzatvára sa najteplejšie 3-mesačné obdobie v roku, pričom v septembri už dochádza k poklesu teplôt a začína meteorologická jeseň.
Výraznejšie odchýlky v tlaku sa objavujú na severnej časti strednej Európy a centrálnou Európou, kde modely predpokladajú široké pásmo vysokého tlaku.
Smerom na východ meteorológovia predpokladajú oblasť nízkeho tlaku vzduchu, čo môže obmedziť prílev vysokých teplôt do tejto oblasti.
August bude na veľkej časti kontinentu teplotne nadnormálny. Tlaková výš nad strednou a severnou Európou zapríčiní anomálie v teplotách, preto budú v centrálnych častiach pokračovať vlny horúčav. Naopak nízky tlak vzduchu nad východnou časťou zamedzí prílev teplého vzduchu do tejto oblasti.
Zrážkovo bude august v pásme vysokého tlaku vzduchu a vysokých teplôt prevažne podnormálny, teda budú panovať suchšie podmienky, dokonca aj v severnej a severozápadnej časti Európy. Viac zrážok sa očakáva na východe a na ďalekom severe.
Ďalší model avizuje podobný charakter počasia
Aj kanadský model CANSIPS zhrnul očakávaný vývoj počasia v Európe počas júna, júla a augusta. Výsledky sa stotožňujú s modelom ECMWF. Západná a centrálna časť Európy má byť teplotne nadnormálna, zatiaľ čo východ kontinentu vplyvom nižšieho tlaku vzduchu bude teplotne normálny, až slabo pod normou.
Letné mesiace predikujú nedostatok vlahy, čo nie je pozitívnou správou pre pestovateľov a poľnohospodárov. Výrazná absencia zrážok sa v priemere predpokladá v celej strednej, severnej a čiastočne východnej časti Európy.
Dostatok vlahy až slabý nadpriemer budú mať skôr prímorské krajiny ako Španielsko, Taliansko, krajiny Balkánu, Írsko či Island.
Uvedené informácie vychádzajú z prvotných dlhodobých vyhliadok modelov, ktoré sa v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov môžu meniť. V globále sa však predpokladá podobný charakter počasia ako po minulé obdobia, kedy po dostatku zrážok nastúpili vlny horúceho a suchého počasia.