Na historicky prvom summite medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom od brexitu sa britský premiér Keir Starmer a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti obrany, obchodu aj kontroly hraníc.
Podľa expertov ide o zásadný krok k silnejšej obrane Európy, najmä v čase rastúcich hrozieb zo strany Ruska a oslabujúceho záväzku USA voči bezpečnosti kontinentu. „Obraciame list a otvárame novú kapitolu v našich jedinečných vzťahoch,“ vyhlásila Von der Leyen po rokovaniach v Londýne 19. mája 2025, informuje portál euroactiv.sk.
Británia je kľúčová v obrane Európy
Londýn sa vracia k aktívnej účasti na európskych obranných projektoch. Vojenský analytik Matej Kandrík z Adapt Institute označuje Britániu za nepostrádateľného partnera: „Európska bezpečnosť bez Britov je ako letná grilovačka bez mäsa. Predstaviteľné, ale o ničom.“
Spojené kráľovstvo disponuje jadrovými kapacitami, silným námorníctvom, robustným obranným priemyslom a dôrazom na inovácie. Spolupráca s EÚ tak podľa Kandríka prináša výrazne viac výhod než rizík.
Miliardové investície do obrany
Obranný pakt otvoril dvere aj pre zapojenie Británie do nového investičného programu EÚ v oblasti obrany – SAFE (Strategic Autonomy for Europe), ktorý počíta s pôžičkami vo výške 150 miliárd eur.
Cieľom je posilniť spoločné obstarávanie, interoperabilitu armád a obranný priemysel v Európe. „Budeme potrebovať spraviť aj druhý krok, ale toto spoločné obstarávanie zvýši našu pripravenosť a vyplní nedostatky v obrane,“ zdôraznila predsedníčka EK.
Britskí výrobcovia dohodu vítajú
Britské zbrojárske firmy – od BAE Systems cez Rolls-Royce až po pobočky Airbusu a MBDA – sa na spoluprácu s EÚ pozerajú ako na príležitosť. Rozhodnutie opustiť Úniu ich v roku 2020 znevýhodnilo pri uchádzaní sa o veľké zákazky.
Hoci výrobné kapacity majú často nadnárodný charakter, ako v prípade švédskeho Boforsu či Hägglundsu vlastnených Britmi, zapojenie do systému SAFE otvára nové možnosti. Podľa šéfa britskej asociácie ADS Group Kevina Cravena však „je ešte priskoro oslavovať, kým nie sú známe konkrétne detaily dohody.“
Lídri obranného priemyslu EÚ a Británie:

Zbrojenie, Ukrajina aj boj proti migrácii
Dohoda má výrazný geopolitický presah. EÚ a Británia sa zaviazali k dlhodobej podpore Ukrajiny, ku koordinácii sankcií a zdieľaniu spravodajských informácií – čo je oblasť, kde má EÚ stále slabé kapacity.
Spoločne tiež vyzvali na prímerie v Gaze a podporili dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. V otázke migrácie plánujú koordinovaný boj proti pašeráckym sieťam a užšie partnerstvá s krajinami pôvodu i tranzitu.
Pravidelný polročný dialóg
Vzťahy EÚ a Spojeného kráľovstva sa tak dostávajú na novú úroveň. Odteraz sa budú konať pravidelné polročné konzultácie v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Summit v Londýne tak neznamená len symbolický reštart po brexite, ale aj praktický krok k budovaniu pevnejšej a odolnejšej Európy – s Britániou ako opäť dôležitým partnerom.