PS a SAS kritizujú plán na mierové rokovania v Bratislave: Slovensko nemôže byť kulisou pre agresora

Ilustračná fotografia. Na snímke Branislav Gröhling (vľavo) a Michal Šimečka. Zdroj: Archív TASR/Martin Baumann
Reklama

Progresívne Slovensko a SaS odmietajú návrh mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou na Slovensku.

Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS) ostro vystúpili proti návrhu, že Slovensko by mohlo hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. TASR informuje, že podľa nich je takáto iniciatíva v rozpore s princípmi slobody a demokracie a vnímajú ju ako snahu normalizovať režim zodpovedný za vojenskú agresiu a zločiny proti ľudskosti.

SaS: Slovensko nemôže legitimizovať agresora

Predseda SaS Branislav Gröhling označil návrh za neprijateľný. Podľa neho Slovensko nemôže vystupovať ako neutrálna krajina, pretože je súčasťou Európskej únie a NATO.

„Mier nevznikne za rokovacím stolom, kde agresor diktuje podmienky, zatiaľ čo masakruje civilistov. Slovensko nesmie byť kulisou pre takúto tragédiu,“ vyhlásil Gröhling. Dodal, že hostenie rokovaní by mohlo byť chápané ako krok k normalizácii režimu, ktorý narúša medzinárodný poriadok a princípy právneho štátu.

PS: Fico odvádza pozornosť od domácich problémov

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka považuje plán na mierové rokovania za absurdný. Kritizoval premiéra Roberta Fica za to, že jeho zahraničnú politiku nekomunikuje oficiálne vláda, ale uniká prostredníctvom iných zdrojov.

„Robert Fico nedokázal za 14 rokov svojej vlády dokončiť diaľnicu do Košíc, nepostavil nemocnice ani nezlepšil životnú úroveň ľudí na Slovensku. Teraz si trúfa na svetový mier, čo je len ďalší spôsob, ako odviesť pozornosť od jeho zlyhaní,“ uviedol Šimečka.

Zahraničná politika pod paľbou kritiky

Obe strany zdôraznili, že jedinou cestou k ukončeniu vojny na Ukrajine je úplný odchod ruských vojsk. Akékoľvek rokovania, ktoré by legitimizovali požiadavky Ruska, považujú za neprijateľné. Slovensko podľa nich nemôže podkopávať princípy, na ktorých stojí Európska únia a NATO, a zároveň nesmie vysielať signál, že je ochotné spolupracovať s agresorom.

Opozícia tak pokračuje v ostrej kritike aktuálnej zahraničnej politiky vlády Roberta Fica, ktorá sa čoraz viac dostáva do konfliktu s hodnotami demokratických spojencov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Vojna na Ukrajine