Psičkári, POZOR! Úpal u psa prichádza potichu, no môže skončiť TRAGICKY. Dá sa mu však VYHNÚŤ

Zdroj: pixabay.com/Seaq68, Freepik
Reklama

Teploty budú pomaly stúpať a odborníci upozorňujú majiteľov psov na vážne riziká spojené s prehrievaním. Podcenenie situácie môže mať fatálne následky.

Rýchly nástup príznakov môže byť smrteľný

Veterinárka Dr. Hillary Pearce zo spoločnosti Hills Pets Nutrition upozorňuje, že úpal u psov je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje okamžité konanie. Prvé varovné príznaky pritom prichádzajú rýchlo a môžu byť nenápadné. „Nadmerné dychčanie a nepokoj sú rané príznaky úpalu,“ uviedla Pearceová. „Pes sa môže javiť vystresovane, s ťažkým slinením. Ak zostane v takomto stave bez pomoci, skolabuje a môže veľmi rýchlo zomrieť.“ Informuje o tom portál Express.co.uk.

Ako pomôcť psovi pri podozrení na úpal?

Ak spozorujete, že váš pes nekontrolovateľne dychčí, je nepokojný alebo sa správa panicky, treba konať okamžite. Prvým krokom je čo najrýchlejšie ochladenie. „Je absolútne nevyhnutné psa okamžite ochladiť,“ zdôrazňuje Pearceová. „Najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom je obliať ho studenou vodou alebo ho zabaliť do mokrých, studených uterákov.“

Po ochladení je nevyhnutné zveriť psa do starostlivosti veterinára, ktorý zabezpečí ďalšiu liečbu, napríklad podávanie infúzií a kontrolu telesnej teploty.

Včasná reakcia môže zachrániť život

Tieto jednoduché úkony môžu podľa odborníčky rozhodnúť o tom, či pes prežije. V letných mesiacoch je potrebné zvýšiť obozretnosť najmä pri pobyte vonku. Niektoré plemená sú však vystavené ešte väčšiemu riziku ako iné.

Najviac ohrozené sú krátkohlavé plemená

Najzraniteľnejšie sú tzv. brachycefalické plemená ako buldogy či mopslíky. Ich špecifická stavba lebky im sťažuje dýchanie, a preto sa prehrievajú oveľa rýchlejšie. „Krátkohlavé psy začnú dychčať už pri oveľa nižších teplotách ako bežné plemená,“ vysvetľuje veterinárka.

Pre tieto plemená môže byť nebezpečná aj krátka prechádzka na slnku. V ich prípade sa odporúča pohyb iba počas najchladnejších častí dňa, ideálne skoro ráno alebo neskoro večer. Namiesto behania a aportovania je lepšie voliť pokojné tempo v tieni.

Dajte pozor na horúci asfalt a autá

K najčastejším letným nebezpečenstvám patria podľa Dr. Pearceovej aj rozpálené chodníky a zaparkované autá. „Ak je zem príliš horúca pre vašu ruku, je príliš horúca aj pre psie labky,“ varuje odborníčka.

Zároveň pripomína, že nechávať psa v aute, aj s pootvorenými oknami, je extrémne nebezpečné, pretože teplota vnútri môže rýchlo vystúpiť na smrteľné hodnoty.

Ako psovi spríjemniť leto?

Ak nemáte klimatizáciu, pomôžu aj jednoduché opatrenia: misky s chladenou vodou, zatiahnuté žalúzie, chladivé podložky či ventilátory. Psom treba zabezpečiť pokojné miesto v tieni a čerstvú vodu počas celého dňa.

S dôslednou starostlivosťou a rýchlou reakciou môžu majitelia psov výrazne znížiť riziko úpalu a zabezpečiť svojmu štvornohému miláčikovi bezpečné a pohodové leto.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti