fbpx

Putin má v hľadáčiku bohatých Rusov. Chce im zvýšiť dane a zaplatiť tým vojnu

Reklama
Ruský prezident Vladimír Putin. Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimír Putin nariadil úradníkom a zákonodarcom urýchlene sa venovať zvýšeniu daní bohatým spoluobčanom a prosperujúcim firmám, aby naplnil štátny rozpočet, ktorý tento rok minie každý tretí rubeľ na armádu a výrobu zbraní.

Putin dal vláde a snemovni pokyn vykonať do 31. júla zmeny daňových zákonov, aby sa dosiahlo „spravodlivé rozdelenie daňovej záťaže so zreteľom na výšku príjmov poplatníkov“, uviedol v pondelok 1. apríla server The Moscow Times s odvolaním sa na prehľad príkazov hlavy štátu, zverejnený Kremľom.

O plánoch zvýšiť dane, a to aj z príjmov fyzických osôb, Putin informoval vo svojom posolstve prednesenom na konci februára. V následných pokynoch neuviedol konkrétne čísla, ale požadoval, aby daňové sadzby boli zafixované do roku 2030 „s cieľom zabezpečiť stabilné a predvídateľné podmienky pre plnenie dlhodobých investičných projektov“. Nariadil tiež úradníkom, aby zabránili daňovým únikom či podhodnoteniu daňových platieb.

Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, podľa portálu už rokovali s vládnymi úradníkmi, či sa má zvýšenie daní dotknúť Rusov s ročným príjmom najmenej päť miliónov rubľov (asi 5 000 eur), alebo širšieho okruhu obyvateľov s ročným príjmom najmenej jeden milión rubľov (asi 1 000 eur).

Ak bude zvýšenie sadzby z dane z príjmu fyzických osôb od milióna rubľov, dotkne sa to 15 percent obyvateľov Ruska a ku koncu roka 2025 by sa mohlo týkať rádovo pätiny obyvateľstva, odhadujú ekonómovia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie