S blížiacim sa trojročným výročím začiatku vojny na Ukrajine a inauguráciou nového prezidenta USA Donalda Trumpa v pondelok, sa čoraz viac ozývajú hlasy volajúce po ukončení konfliktu. Putin si uvedomuje túto situáciu a preto k svojim pôvodným požiadavkám pripojuje nové, ako ukázali tajné rozhovory v Katare, ktoré odhalila agentúra Bloomberg.
Putin je čoraz sebavedomejší. Je presvedčený, že má situáciu na bojisku pod kontrolou, a naopak, že získava prevahu, a preto pritvrdzuje na diplomatickom fronte. Poľský denník Gazeta s odvolaním sa na agentúru Bloomberg napísal, že Moskva nielenže požaduje zákaz vstupu Ukrajiny do NATO, ale chce záruky úplného prerušenia kontaktov. Chce tiež, aby sa zbrane, ktoré členské štáty Severoatlantickej aliancie poslali na Ukrajinu, už nikdy nepoužili proti Rusku.
„Podmienky mierovej dohody navrhnuté Kremľom sa ukázali byť ešte náročnejšie ako tie predchádzajúce. Je to spôsobené tým, že Rusko prevzalo iniciatívu na fronte,“ píše Gazeta.
Ďalšou požiadavkou sú kvóty na počet príslušníkov ukrajinskej armády a jej vybavenie. Kremeľ údajne požaduje maximálne 85 000 vojakov. To by znamenalo zníženie počtu vojakov o približne 700 000. Dolet ukrajinských rakiet by sa mal znížiť len na 40 kilometrov.
Podľa agentúry Ukrinform Volodymyr Zelenskyj v žiadnom prípade nebude súhlasiť so znížením armády. Prezident mal o tom rokovať počas stretnutia s britským premiérom Starmerom.
Podľa Putina by Ukrajina mala mať aj neutrálny štatút, ktorý chce Rusko zakotviť v jej ústave. Rusko si zároveň chce nárokovať 20 % ukrajinského územia.
„Ukrajina by mala byť neutrálna, neškodná a v žiadnom prípade by sa nemala stať základňou NATO alebo USA. Mala by mať malú armádu, ktorá by stačila na to, aby Ukrajina chránila svoje hranice pred utečencami a plnila policajné funkcie – ale nie dosť na to, aby bojovala proti Rusku,“ povedal ruský magnát a spojenec Kremľa Konstantin Malofejev
Kyjev nesúhlasí ani s jednou z týchto požiadaviek. Zelenskyj a jeho poradcovia sa tiež zdráhajú prijať prípadný mier, pretože zastavenie bojov by umožnilo Rusku preskupiť sa a znovu zaútočiť. Do karát im hrá aj spomínané nariadenie ukrajinskej armády. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Rusko opakovane kladie podmienky, ktoré sa rovnajú úplnej kapitulácii Ukrajiny.
Podľa posledných správ sa podmienky Ukrajiny výrazne nemenia, požaduje stiahnutie ruských vojsk zo svojho územia, vyvodenie zodpovednosti Ruska za škody a vojnové zločiny a poskytnutie bezpečnostných záruk proti akémukoľvek ďalšiemu ruskému útoku.
Silnejšiu pozíciu Ukrajiny pri rokovaniach posilňuje nielen pomalý postup Ruska, ale aj zisk ruského územia v Kurskej oblasti Ukrajinou. To by mohlo byť pri rokovaniach rozhodujúce, čo je jeden z dôvodov, prečo ukrajinská armáda začiatkom januára podnikla ďalší útok v tejto oblasti.