Putin svojím rozhodnutím vyvolal strach medzi Rusmi. Teraz žijú v neustálom strachu

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP/Pixabay)
Reklama

Nedávne prieskumy odhalili, že úzkosť medzi ruským obyvateľstvom sa výrazne zvyšuje. Tento stav neustáleho strachu vedie aj k rastúcej obľube konšpiračných teórií. Navyše, predaj antidepresív v Rusku dosiahol v minulom roku rekordné čísla. Tento trend bol podľa odborníkov spustený Putinovým rozhodnutím o čiastočnej mobilizácii na jeseň 2022, čo spôsobilo, že Rusi žijú v neustálom strachu z vojny a neistoty o budúcnosti.

Rusi žijú v neustálom strachu a neistote. Nedávne prieskumy ukázali, že miera úzkosti v krajine prudko rastie, čo sa odráža v rastúcej popularite rôznych konšpiračných teórií. To podľa portálu Fakt.pl pôsobí v prospech Kremľa, ktorý využíva „politiku strachu“.

Odborníci upozorňujú, že existuje ešte jeden faktor, ktorý jasne ilustruje vysokú úroveň úzkosti medzi ruským obyvateľstvom. Rusi vlani nakúpili najviac antidepresív v histórii, uvádza webový portál The Moscow Times.

Ruské lekárne však čelia ich nedostatku. Je to spôsobené kombináciou vysokého dopytu a západných sankcií.

„Teraz sa v krajine objavil kultúrny fenomén. Pacienti trpiaci depresiou začali menej často používať tradičnú medicínu a častejšie navštevujú lekárov,“ povedal Nikolaj Bespalov, riaditeľ vývoja spoločnosti RNC Pharma.

Majú podlomené psychické zdravie

Úzkosť medzi Rusmi vzrástla počas tretieho funkčného obdobia Vladimira Putina. Čiastočná mobilizácia po ruskej invázii na Ukrajinu, obmedzovanie práv občanov či čoraz častejšie zatýkanie a politicky motivované rozsudky sa vraj podpísali na ich psychike. Vladimir Putin rozhodol o čiastočnej mobilizácii na jeseň 2022, približne šesť mesiacov po začiatku invázie na Ukrajinu.

Tento krok vtedy vyvolal strach z vojny a masovú reakciu v podobe úteku z krajiny. Podľa ruského nezávislého denníka Kommersant však obavy medzi Rusmi začali narastať už krátko po začiatku invázie. Antidepresíva odvtedy v pravidelných vlnách miznú z pultov miestnych lekární. Od začiatku tohto roka napríklad chýba Zoloft, jeden z troch najčastejšie používaných antidepresív v Rusku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia