Donald Trump sa opäť raz obrátil. Ešte donedávna mal k Rusku nápadne vľúdny postoj. Hovoril o potrebe mieru, spochybňoval Zelenského, pozastavoval vojenskú pomoc Ukrajine. Vladimir Putin bol v jeho očiach silný muž, s ktorým sa dalo rozprávať. No teraz? Prezident Spojených štátov mení rétoriku – hovorí o sklamaní, posiela Kyjevu rakety a obviňuje Kremeľ z lží.
Začiatky Trumpovej éry sprevádzala eufória v Moskve. V televíziách sa zrazu Amerika neoznačovala za „nepriateľa ľudu“, ale za potenciálneho spojenca pri delení moci vo svete. Propagandisti sa tešili, že Biely dom konečne vedie niekto, kto rozumie „skutočnej politike“.
No v posledných mesiacoch akoby ruská verejnosť precitla. Vladimir Solovjov nazval Trumpa „bidenizovaným“. Televízia Rossija 1 varuje, že Ukrajina sa preňho môže zmeniť na „osobný Afganistan“. A podľa prieskumov sa jeho popularita v Rusku prepadla. Píše o tom aj idnes.cz.
Samotný Trump zjavne pocítil, že niečo nie je v poriadku. V rozhovoroch tvrdí, že je z Ruska sklamaný. Kritizuje Putina za falošné sľuby a oznámil, že NATO dodá Ukrajine obranné systémy. Vyhlásil tiež, že z Ruska je „sklamaný“ a o Putinovi povedal, že servíruje „plno kecov“.
Putin „zpackal“ vzťahy s Bielem domom
„Z úst takmer ktoréhokoľvek iného politika vo Washingtone by tieto slová neprekvapili. No fakt, že ich vyslovil Trump, ukazuje, ako veľmi si Putin znepriatelil Biely dom a možno tak premrhal šancu na mierové rokovania,“ píše The New York Times. V titulku dokonca konštatujú: „Putin to zpackal.“
Lenže nič nie je definitívne. CNN pripomína, že Trump má v povahe meniť názory – dnes je naštvaný, zajtra možno znova zjemní tón. Už niekoľkokrát sa to v minulosti stalo. Nie je isté, či sa tentoraz naozaj niečo zásadne zmenilo.
Keď ego narazí na realitu
Jasné však je, že Trump niečo ťažko nesie. „V každom rozhovore s Putinom hovoril o mieri, a Rusko pritom zintenzívňovalo útoky na Ukrajinu. To ho stavia do nepríjemnej pozície. A keď ho ľudia začnú označovať za slabocha, je to preňho neakceptovateľné. Trump si nesmierne cení svoje ego,“ vysvetľuje Volodymyr Dubovyk z Odesy.
Podobne to vidí aj nemenovaný republikán blízky Bielemu domu: „Postavil si povesť na tom, že vie vyjednávať čokoľvek a kdekoľvek. Ale Putin spôsobil, že vyzerá ako hlupák.“
V Senáte medzitým prebieha diskusia o zákone, ktorý by uvalil 500 % clo na dovoz z krajín, ktoré obchodujú s ruskými surovinami. Jeho autori – Lindsey Graham a Richard Blumenthal – veria, že Trump ho podporí.
„Trump vidí, že Putin s Amerikou len hrá hry,“ povedal Blumenthal.
Trump podľa nich nereaguje z idealizmu, ale z frustrácie. Snažil sa o dohodu, ale Kremeľ opakovane ignoroval jeho iniciatívy a naďalej podporoval agresiu proti Ukrajine. Došla mu trpezlivosť.
Možno ešte viac než Putinova drzosť zapôsobili na Trumpa európski lídri. Na summite NATO v Haagu sa predháňali v lichôtkach. Generálny tajomník Mark Rutte ho verejne oslovil ako „taťku“. Jeden diplomat to komentoval s dávkou cynizmu: „Existuje hranica medzi lichotením a sebaurážením – a my sme ju šťastne prekročili.“
Dubovyk dodáva: „V Haagu počul množstvo výziev na akciu od kľúčových spojencov z NATO. Áno, Trump je známy tým, že ich názory občas ignoruje, no v tomto prípade je možné, že naňho zapôsobil európsky zbor hlasov – rovnako ako rozhovor so Zelenským, ktorý zostáva skúseným rečníkom.“
Ukážka moci? Možno
Dôležitú rolu mohol zohrať aj útok USA na iránske jadrové zariadenia. Trump sa znova ocitol v pozícii „najmocnejšieho muža sveta“. CNN sa pýta, či ho tento pocit nenakopol k tomu, aby sa voči Putinovi začal správať menej obdivne – a viac nadriadene.
Ale zároveň varuje: nič nie je isté. Putin stále môže využiť Trumpov strach z jadrovej vojny. Stačí zopakovať svoje hrozby a americký prezident môže znova cúvnuť. Je to hra nervov.
Niekto ťahá za nitky
Okrem osobných faktorov hrá svoju úlohu aj ideológia. V Trumpovom okolí rastie tlak na návrat k izolacionizmu. Niektorí jeho najbližší ľudia chcú, aby USA zverili Európu do rúk EÚ a venovali sa Číne.
Medzi nimi je aj minister obrany Pete Hegseth, ktorý podľa zákulisných informácií pozastavil pomoc Ukrajine bez Trumpovho súhlasu. Ak táto skupina získa navrch, dnešný Trumpov hnev môže byť len prechodná epizóda.