Putinov (ne)súhlas s prímerím: Čo bude ďalej? Experti hovoria o manipulácii a nekončiacich bojoch

Putin Trump
Na snímke americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: TASR/(Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP), TASR/(Photo/Alex Brandon)
Reklama

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že „v princípe súhlasí“ s návrhom na prímerie, ktoré presadzuje americká vláda a podporuje aj Kyjev. Zároveň však stanovil niekoľko podmienok. Čoskoro plánuje telefonát s Donaldom Trumpom, no zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bol ochotný ustúpiť k rýchlemu prímeriu, informuje Blesk.cz.

Putin sa, samozrejme, bojí povedať prezidentovi Trumpovi priamo, že chce v tejto vojne pokračovať a ďalej zabíjať Ukrajincov,“ komentoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa na tridsaťdňové prímerie nechal presvedčiť. „Preto Moskva obklopuje túto myšlienku podmienkami, ktoré buď spôsobia jej zlyhanie, alebo ju natiahnu na čo najdlhší čas. To Putin robí často – nehovorí priamo ‚nie‘, ale veci zdržuje a komplikuje akékoľvek rozumné riešenia.“ Podľa neho je preto nevyhnutné Putina prinútiť k rokovaniu prostredníctvom účinných sankcií.

 

Som pesimistický a skeptický, pokiaľ ide o ruskú vôľu dospieť k spravodlivému a udržateľnému mieru,“ uviedol pre CNN lotyšský minister obrany Andris Sprūds. Rusko podľa neho využíva klasickú „salámovú metódu“ – postupne presadzuje svoje strategické ciele krok za krokom. Putin je vraj pripravený zniesť určité ústupky, no v konečnom dôsledku ho nič nezastaví v napĺňaní jeho plánov.

 

Podľa CNN ide o premyslenú manipuláciu amerického prezidenta. Podmienky, ktoré Putin k prímeriu navrhol, sú pre Ukrajinu neprijateľné. „Mohli však byť navrhnuté tak, aby oslovili Trumpa, ktorý túži po diplomatickom víťazstve,“ píše CNN. Putin sa Trumpovým snahám nepostavil, naopak, označil ich za „skvelé a správne“ a vyjadril im podporu. Zároveň si dával pozor, aby si amerického prezidenta neznepriatelil – obzvlášť keď Trump už naznačil ústupky, ako napríklad blokovanie ukrajinského vstupu do NATO, ešte pred začiatkom formálnych mierových rokovaní.

 

Ruská reakcia je učebnicovým príkladom jeho diplomacie – natiahnuť proces nekonečnými rokovaniami, ktoré vytvárajú priestor na presadzovanie vlastných cieľov,“ pokračuje CNN. Trump však situáciu vníma inak – alebo to aspoň nepriznáva. Putinove vyjadrenia prijal s opatrným optimizmom, hoci priznal, že nejde o jednoznačný súhlas. Nešpecifikoval, ako by chcel Moskvu prinútiť k prímeriu, len vágne spomenul diskusie s Ukrajinou o územných otázkach a Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú okupuje Rusko. Napokon, možno najvýstižnejšie boli slová, ktoré citoval Newsweek – hoci ich Trump pravdepodobne myslel inak: „Nechcete strácať čas prímerím, ktoré nič neznamená.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia