Na troch cintorínoch v Mníchove sa objavilo viac ako tisíc záhadných QR kódov prilepených na náhrobkoch a krížoch. Polícia po dlhom pátraní konečne zistila, kto za tým stojí – a výsledok prekvapil všetkých.
Od decembra si návštevníci cintorínov Waldfriedhof, Sendlinger Friedhof a Friedhof Solln začali všímať zvláštne nálepky. Po ich naskenovaní sa zobrazilo len meno zosnulého a presná poloha jeho hrobu. Tento nečakaný jav zmiatol nielen príbuzných zosnulých, ale aj zamestnancov cintorína, píše The New York Times.
Správa mesta preto požiadala políciu o prešetrenie prípadu, ktorý bol klasifikovaný ako poškodzovanie majetku. Odstránenie nálepiek si totiž vyžiadalo náklady od 100 do 500 eur za jeden náhrobok, pričom bolo potrebné dbať na to, aby sa hroby nepoškodili.
Po niekoľkých týždňoch vyšetrovania sa ukázalo, že za neobvyklým označovaním hrobov nestojí žiadna hackerská skupina ani tajný kult, ale miestna záhradnícka spoločnosť, ktorej meno úrady nezverejnili. Firma mala na starosti údržbu cintorínov a QR kódy jej mali pomôcť pri evidencii upravených náhrobkov. „Sme veľká firma, všetko musí byť organizované,“ vysvetlil Alfred Zanker, manažér spoločnosti, pre denník Süddeutsche Zeitung.
Why Did QR Codes Appear on About 1,000 Graves in Munich? https://t.co/KVgw9z7gYx
— On Line English (@OLE_Marjory) February 21, 2025
Hoci sa záhada vyriešila, ostáva otázka, prečo firma konala bez povolenia. V Mníchove sú QR kódy na náhrobkoch povolené, ale iba vo forme leptaných alebo kovových plakiet – nie prostredníctvom obyčajných nálepiek. Správca cintorínov Bernd Hoerauf priznal, že ich tento nečakaný spôsob digitalizácie prekvapil. Mnohí pozostalí považujú takýto zásah za neúctivý, keďže sa uskutočnil bez ich vedomia a súhlasu.