Rada vysokých škôl KRITIZUJE nový zákon o VŠ: Stiahnite ho! Je nekvalitný a politizuje vysoké školstvo

drucker VŠ zákon
Zdroj: TASR/Martin Baumann, Roman Hanc, Canva
Reklama

Rada vysokých škôl SR (RVŠ) považuje návrh nového zákona o vysokých školách za legislatívne nedostatočne pripravený, obsahovo nekvalitný a smerujúci k ďalšiemu oslabeniu akademickej samosprávy. Upozorňuje, že jeho prijatie by mohlo viesť k častým a zbytočným novelizáciám, čo by destabilizovalo vysokoškolské prostredie. Žiada jeho stiahnutie, informoval predseda rady Martin Putala.

Návrh kritizuje aj Študentská rada vysokých škôl. Ministerstvo školstva predložilo návrh zákona o vysokých školách do medzirezortného pripomienkového konania na začiatku júla. Jeho prijatie by spôsobilo kompletnú revíziu všetkých interných predpisov vysokých škôl, ktoré boli len nedávno nanovo prijaté alebo aktualizované. Zvýšilo by sa administratívne zaťaženie a členovia akademickej obce by mohli stratiť motiváciu zapájať sa do správy škôl.

To vníma RVŠ ako hrozbu pre živú univerzitnú demokraciu. „RVŠ požaduje okamžité stiahnutie návrhu zákona a jeho zásadné prepracovanie do zjednodušenej verzie v partnerskom dialógu s akademickou obcou. Len tak je možné pripraviť moderný, udržateľný a autonómiu rešpektujúci zákon, ktorý prispeje k rozvoju slovenského vysokého školstva,“ uviedol Putala.

Zasahuje do kompetencií akademickej samosprávy

Rada zároveň konštatuje, že návrh nového zákona neprináša systémové zlepšenie a zavádza prebytočnú reguláciu tam, kde má rozhodovať akademická samospráva. Kritizuje aj okliešťovanie kompetencií akademických senátov.

Rozširuje možnosti odvolávania členov správnej rady bez jasne stanovených dôvodov, čím sa podľa rady otvára priestor pre politizáciu VŠ. Problémom je aj nový spôsob odvolávania výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo. Upozorňuje, že navrhované zmeny môžu ohroziť akceptáciu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.

Podľa študentov ohrozuje nezávislosť

Študentská rada VŠ predložila do medzirezortného pripomienkového konania tohto návrhu zákona 40 pripomienok. Apeluje na to, aby mala každá fakulta v senáte svojho študentského zástupcu, čo nový  zákon o VŠ výslovne neuvádza. Kritizuje, že návrh umožňuje ministrovi školstva odvolať členov správnej rady bez uvedenia dôvodu. To podľa ŠRVŠ ohrozuje jej nezávislosť.

Nesúhlasí ani s návrhom, aby dvaja členovia výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry museli byť výlučne aktuálni študenti.

Čo má zákon o VŠ meniť?

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predstavilo v apríli vecný zámer nového zákona o vysokých školách. Návrh, ktorý už putoval do medzirezortného pripomienkového konania, prináša viaceré kľúčové zmeny zamerané na modernizáciu vysokého školstva, zvýšenie bezpečnosti na akademickej pôde aj širšie možnosti štúdia.

Jednou z výrazných zmien je zavedenie nulovej tolerancie voči násiliu, šikane a akémukoľvek extrémnemu správaniu. Po novom by mohli byť študenti vylúčení zo štúdia aj za správanie, ktoré ohrozuje zdravie a bezpečnosť iných osôb. Posilniť sa má tiež oprávnenie vysokých škôl kontrolovať a obmedziť vstup na akademickú pôdu.

Čo všetko návrh zákona prináša?

  • Zníženie byrokracie v študijnom procese a pri administratívnych úkonoch
  • Flexibilnejšie štúdium, vrátane kombinovania rôznych foriem výučby
  • Možnosť voľby medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže
  • Zavedenie jednotnej elektronickej prihlášky na všetky vysoké školy
  • Podpora tzv. profesionálnych bakalárov – prakticky orientovaných študijných programov
  • Získavanie certifikátov za kratšie študijné programy
  • Prepojenie štúdia s praxou, jednoduchšie zapájanie odborníkov z praxe do výučby
  • Umožnenie udeľovania medzinárodne uznávaných titulov
  • Podpora využitia umelej inteligencie vo vzdelávaní a výskume

Rezort školstva sa v návrhu zákona venuje aj otázke bezpečnosti. Zaviesť chce zákaz nosenia zbraní na akademickú pôdu, ktorý by sa vzťahoval na všetky osoby s výnimkou príslušníkov ozbrojených zložiek a výskumných aktivít. Rektor univerzity by však mohol udeliť výnimku aj v iných odôvodnených prípadoch.

Cieľom všetkých navrhovaných opatrení je vytvoriť moderné, inkluzívne a bezpečné akademické prostredie, ktoré lepšie reaguje na potreby študentov aj trhu práce.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova