Leto je pre mnohých obdobím oddychu a cestovania, no najnovšie zistenia naznačujú, že nie všetky populárne destinácie sú tak bezpečné, ako by sa mohlo zdať. Mnohé z krajín, ktoré každoročne lákajú milióny turistov, sú zároveň považované za mimoriadne rizikové. Dôvodom nie je len vysoká kriminalita, ale aj zdravotné hrozby, dopravné nehody, sexuálne násilie či politická nestabilita. Pred výberom cieľovej destinácie sa preto oplatí venovať pozornosť bezpečnostným odporúčaniam a aktuálnym výstrahám.
Experti na životné poistenie z firmy Everly Life zverejnili aktuálny zoznam najnebezpečnejších krajín pre turistov v roku 2025.
Hodnotili nielen úroveň násilnej kriminality, ale aj výskyt sexuálnych útokov, kvalitu zdravotnej starostlivosti, výskyt obchodovania s ľuďmi či pravdepodobnosť dopravných nehôd. Výsledkom je rebríček krajín s najvyšším „indexom rizikovosti cestovania“.
Južná Afrika ako čierny líder rebríčka
Prvé miesto patrí Južnej Afrike, ktorá dosiahla až 76 bodov zo 100. Krajina sa potýka s extrémne vysokou mierou násilnej kriminality, častými sexuálnymi útokmi a slabým zdravotníctvom. Navyše, štatistiky dopravných nehôd sú alarmujúce – takmer 25 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. Píše portál oPeniazoch.sk.
Zatiaľ čo prítomnosť štátov ako Irán, Pakistan či Jemen v rebríčku nikoho neprekvapí, mnohí zostanú zaskočení, keď zistia, že medzi rizikovými krajinami sa ocitli aj populárne dovolenkové destinácie ako Mexiko, Brazília či Thajsko. Tieto krajiny síce ponúkajú krásne scenérie a atraktívnu kultúru, no zároveň sú miestami, kde číha nejedno nebezpečenstvo.
Práve vysoká kriminalita v krajinách ako Južná Afrika a Brazília je dôvodom, prečo by si turisti mali dávať extrémny pozor na svoje osobné veci. Nedostatočné zdravotníctvo v Iráne či Pakistane zvyšuje dôležitosť kvalitného cestovného poistenia. A v krajinách ako Thajsko či Mexiko zas hrozí riziko vážnych dopravných nehôd.
Aj keď sa starý kontinent dlhodobo považuje za bezpečný, správa portálu EuroWeekly News ukazuje, že nie všetky európske krajiny ponúkajú cestovateľom pokoj. Grécko, Francúzsko, ale aj samotné Spojené kráľovstvo sa dostali do prvej desiatky najmenej bezpečných európskych destinácií. Vzhľadom na aktuálne vojnové konflikty sa medzi zakázané zóny podľa odporúčaní zahraničných ministerstiev dostali Ukrajina, Rusko, Sýria, Jemen a Somálsko.
Filipíny získali šokujúce prvenstvo v nebezpečenstve
Najväčším prekvapením je však hodnotenie Filipín, ktoré získali nálepku najnebezpečnejšej turistickej destinácie na svete.
Niektoré oblasti tejto ostrovnej krajiny sú pod kontrolou islamských extrémistov a často sa tu vyskytujú únosy či vraždy.
Hneď za nimi nasleduje Kolumbia, známa pôsobením drogových kartelov, a tretie miesto patrí Mexiku – krajine s rozvinutým cestovným ruchom, no zároveň s vysokou mierou násilia a korupcie v niektorých regiónoch.
Tieto krajiny radšej vynechajte
Americké ministerstvo zahraničných vecí eviduje aktuálne až 22 krajín, do ktorých občanom neodporúča cestovať.
Dôvodom sú teroristické útoky, únosy, ozbrojené konflikty, pirátstvo či iné závažné hrozby.
Na opačnej strane spektra stoja krajiny ako Island, Rakúsko, Švajčiarsko, Singapur či Írsko – teda štáty, ktoré ponúkajú stabilitu, nízku mieru kriminality a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Odborníci sa zhodujú v jednom: pred každou dovolenkou by mal turista venovať pozornosť aktuálnym bezpečnostným odporúčaniam, zaregistrovať sa na ambasáde, zabezpečiť si dôkladné cestovné poistenie a vyhnúť sa miestam, ktoré sú známe vysokou mierou rizika. Lebo hoci vás láka azúrové more a exotické jedlá, skutočnosť môže byť úplne iná – a na zdanlivo pokojnej pláži môže číhať nebezpečenstvo, na ktoré nie ste pripravení.