Rakúšanka dostala pokutu za použitie diaľnice, aj keď mala kúpenú známku. Prehliadla drobné varovanie

pokuta-diaľnica
Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/Tiefkuehlfan, Freepik/yanalya
Reklama

Diaľničnú známku si Rakúšanka zakúpila v elektronickej verzii priamo u prevádzkovateľa diaľnic.

Šoférke pristál v schránke list, ktorý ju vyzval na zaplatenie pokuty vo výške 120 eur za chýbajúcu diaľničnú známku, hoci si ju predtým riadne zakúpila.

Známku si Rakúšanka zakúpila v elektronickej verzii priamo u prevádzkovateľa diaľnic v alpskej republike spoločnosti Asfinag, píše portál Heute.

Za známku zaplatila dvakrát

Celoročná vineta stála 103,80 eur a žena ju kúpila 20. februára. Príčinou pokuty, hoci známku mala riadne zakúpenú, bol fakt, že s vozidlom šiel po diaľnici jej syn v čase, kedy známka ešte nezačala platiť. O odloženej platnosti sa dozvedela až pri čítaní listu o pokute, ktorú dostala 12. marca.

Spoločnosť Asfinag ju ako majiteľku čierneho mercedesu kombi informovala, že jej vozidlo išlo 8. marca po severojužnej magistrále vo Viedni. Rozhorčená majiteľka vozidla si spomenula, že v ten deň šoféroval jej syn.

Aj keď si známku riadne zakúpila, prevádzkovateľ diaľnic postupoval správne. Vodička pri nákupe totiž prehliadla, že pri online transakcii vstupujú ročné a dvojmesačné známky do platnosti až na 18. deň po nákupe. Toto opatrenie je zavedené z dôvodu zákonnej lehoty v rámci ochrany spotrebiteľov, kedy má kupujúci právo na odstúpenie od zmluvy.

Syn majiteľky auta bol pristihnutý dva dni predtým, než vineta začala platiť. „Upozornenie o 18-dňovej lehote som prehliadla, je napísané malým písmom. Je to na zbláznenie a hraničí to s okrádaním,“ rozčuľovala sa vodička.

Kedy ochranná lehota neplatí?

Keď požiadala Asfinag o zhovievavosť, neuspela. „Náhradné mýto“, ako znie oficiálny názov pokuty, musí uhradiť, či chce, alebo odmietne. Útechou jej môže byť len to, že syn alebo ona sama nepoužili diaľnicu pred koncom ochrannej lehoty viackrát, ináč by platila niekoľkonásobok pokuty.

Spomínaná lehota na ochranu spotrebiteľov neplatí v prípade nákupu elektronickej jednodennej a desaťdňovej známky. Tie sú účinné ihneď rovnako ako všetky papierové známky, ktoré je možné zaobstarať napríklad pri benzínových čerpadlách.

Osemnásťdňová lehota neplatí ani v prípade ročnej a dvojmesačnej elektronickej vinety za predpokladu, že ju kupuje osoba registrovaná ako podnikateľ.

Skúsenosť vodičky vyvolala živú debatu na sociálnych sieťach. Väčšina diskutujúcich sa domnieva, že majiteľka auta mala byť pozornejšia a že Asfinag postupoval správne. „Aké okrádanie? Auto vyšlo skôr, než známka začala platiť,“ konštatoval jeden z diskutujúcich.

Ďalší odporúčali kupovať papierové známky a jeden motorista dodal úplne radikálne riešenie. „Zrušte mýto. Veľmi jednoduché. Platíme na daniach dosť,“ napísal.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie