fbpx

Rakúsky kancelár nesúhlasí s účasťou svojej krajiny na odmínovaní Ukrajiny

Reklama
Zdroj foto: Twitter

Rakúsky spolkový kancelár Kalr Nehammer sa v piatok vyjadril odmietavo k účasti svojej krajiny na odmínovaní Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry APA.

Na územie Ukrajiny podľa jeho slov nevstúpi žiadny rakúsky vojak, kým je táto krajina vojnovou zónou. “ Každý, kto chce poslať rakúskych vojakov do vojnovej zóny, riskuje, že sa nevrátia živí,“ povedal Nehammer.

Zdôraznil, že takúto misiu vníma ako problematickú aj vzhľadom na neutralitu Rakúska. Viedeň však v súčasnosti skúma finančnú účasť na takejto iniciatíve.

Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk vyjadril z postoja Rakúska v rádiožurnáli stanice Ö1 sklamanie. Meľnyk Rakúsko vyzval, aby v pomoc pri podmínovaní poskytlo ako humanitárne gesto. Z dôvodu ruskej okupácie je podľa neho zamínovaných 30 percent územia Ukrajiny vrátane oblastí, kde sa už viac ako rok nebojovalo. Pripomenul, že Rakúsko je oblasti odmínovania na popredných pozíciách vo svete.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen nedávno podporil účasť Viedne krajiny na odmínovaní oblastí obývaných civilistami na Ukrajine. „Nerozumiem, prečo spolková vláda v otázke odmínovania ešte stále váha,“ povedal Van der Bellen v stredu počas summitu Rady Európy na Islande.

S postojom prezidenta nesúhlasí ani rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová, ani opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie