Rasová SELEKCIA v Rusku: Firmy otvorene uprednostňujú Slovanov, ostatní majú SMOLU

upratovanie, Slovan
Ilustračný obrázok. Zdroj: Canva/Kzenon, alexkmail
Reklama

Hoci ruská legislatíva oficiálne zakazuje diskrimináciu na základe etnickej príslušnosti, realita na trhu práce hovorí inou rečou. Mnoho spoločností, ale aj štátnych inštitúcií, otvorene uvádza v pracovných ponukách, že hľadajú výlučne ľudí slovanského pôvodu. Takéto kritériá sú bežné najmä v oblastiach ako upratovacie služby či ostraha objektov. Okrem menšín v samotnom Rusku sa tieto obmedzenia dotýkajú aj prisťahovalcov zo stredoázijských krajín, píše portál idnes.cz.

Napriek oficiálnym vyhláseniam Vladimira Putina o sile a jednote mnohonárodnostného Ruska sa v praxi ukazuje, že zamestnávatelia preferujú jednoliatosť. Napríklad radnica v Dzeržinsku v posledných mesiacoch zverejnila viacero ponúk, v ktorých bolo jasne uvedené, že uchádzači majú mať „slovanský vzhľad“. Posledný takýto inzerát sa objavil len pred niekoľko týždňami.

 

Súdy zakročili, ale prax sa nemení

Hoci súdy v Moskve už viackrát zakázali diskriminačné pracovné ponuky, situácia sa nemení. Vlani napríklad sudcovia rozhodli proti inzerátu, v ktorom sa hľadali „slovanské modelky a modeli“ na reklamnú kampaň v Petrohrade. Podobné rozsudky padli aj v iných prípadoch, kde zamestnávatelia otvorene deklarovali, že príjmu len Slovanov.

Podobná situácia vládne aj na trhu s nehnuteľnosťami. Ruskí prenajímatelia často uvádzajú do svojich inzerátov, že uprednostnia nájomníkov slovanského pôvodu. Investigatívne portály, ako napríklad Systema, poukazujú na to, že tento trend preniká aj do štátnej správy. Napríklad v Niženovgorodskej oblasti sa podobné obmedzenia objavili v tendroch na štátne zákazky.

 

„Presvetlenie“ Moskovskej oblasti

Na jeseň minulého roka vypísala moskovská pobočka Federálneho centra pre hygienu a epidemiológiu sútaž na upratovacie služby. Jednou z hlavných požiadaviek bol slovanský vzhľad uchádzačov. Podobné obmedzenia sú bežné aj v oblasti bezpečnostných služieb či inštalácie zariadení.

V obchodných centách v mestách ako Moskva, Soči, Novosibirsk či Krasnodar majú strážné služby nariadené vykonávať podrobné kontroly vozidiel so štátnymi poznávacími značkami severokavkazských republík. Vodiči v tradičnom islamskom oblečení sú pod osobitným dohľadom.

 

Rast xenofóbie po teroristickom útoku

Diskriminácia v zamestnávaní sa netýka len autochtónnych ruských menšín, ako sú Tatári, Burjati alebo Kalmykovia. Zasahuje aj milóny prisťahovalcov zo Strednej Ázie. Po vlaňajšom teroristickom útoku v koncertnej hale Crocus City Hall, ktorý mali spáchať extrémisti z Tadžikistanu, sa voči cudzincom zo stredoázijských krajín vystupňovala nenávisť. Na tento nárast xenofóbie upozornila aj organizácia Human Rights Watch.

Stále častejšie vidíme útoky na ľudí neslovanského výzoru. Prispievajú k tomu aj vyjadrenia štátnych predstaviteľov a členov bezpečnostných zložiek,“ uviedla Stefania Kulajejová z Antidiskriminačného centra Memorial.

Podplukovník ruského ministerstva vúnutra na verejnom brífingu dokonca vyhlásil, že prioritou polície je „presvetliť“ Moskovskú oblasť, aby nebola „sčernalá“ cudzincami.

Aj keď sa občas objavia súdne rozhodnutia proti rasovej diskriminácii, v každodennom živote zostáva takáto prax bežná. Napriek oficiálnym zákazom je segregácia v pracovných ponukách, službách aj verejnej sfére na vzostupe. S rastúcim nacionalizmom v čase vojny proti Ukrajine sa zdá, že sa etnické profilovanie v Rusku stalo normou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia