Rastie riziko sabotáže. NATO vytvára hybridný internetový systém prepojený s vesmírom v prípade katastrofy

NATO vytvára hybridný internetový systém prepojený s vesmírom v prípade katastrofy. Zdroj: X/ Globe Eye News ,UDEOCHU S. Filip ,ASELSAN
Reklama

NATO vytvára hybridný systém internetového pripojenia viazaný na vesmír v prípade katastrofy. Takmer celý dátový prenos prebieha cez podmorské káble – a to je veľmi riskantné.

Je ťažké si to predstaviť, keď ste na videohovore alebo čítate články na vašom obľúbenom populárno-vedeckom médiu, ale tieto informácie sa pravdepodobne dostali do vášho zariadenia cez rozsiahlu sieť podmorských káblov.

Tieto optické káble, zvyčajne hrubé ako klobása, používajú svetlo na prenos obrovského množstva dát na veľké vzdialenosti s minimálnou stratou informácií. Káble fyzicky spájajú každý kontinent na Zemi (okrem Antarktídy) a prenášajú viac ako 95 percent svetových dát.

Keď fungujú, sú veľmi rýchle a efektívne – ale tieto kľúčové spoje sú čoraz viac zraniteľné voči útokom, nehodám a iným nešťastiam. Odhaduje sa, že každý rok je prerušených 100 až 150 káblov, väčšinou kvôli nehodám s rybárskym vybavením alebo kotvami ťahanými po morskom dne.

Rastie aj riziko sabotáže

V novembri 2024 boli v Baltskom mori prerušené dva podmorské internetové káble. Hoci európske vlády sa vyhýbali priamemu obviňovaniu konkrétnej krajiny, naznačili, že incidenty môžu byť súčasťou „hybridných útokov“ Ruska na európsku podmorskú infraštruktúru ako pomsta za podporu Ukrajiny. Ruskí predstavitelia tieto obvinenia označili za „celkom absurdné.“

Bez ohľadu na to, čo sa presne stalo minulý rok v Baltskom mori, incident ukazuje, aké zraniteľné sú podmorské káble voči náhodným katastrofám alebo úmyselným útokom.

NATO financuje nový projekt, ktorý presmeruje dáta cez vesmír

Aby sa zaistilo spoľahlivé internetové pripojenie v čoraz neistejšom svete, NATO financuje nový projekt, ktorý presmeruje dáta cez vesmír ako ochranu pred výpadkami kritickej infraštruktúry.

„Predstavte si Island. Island má veľa finančných služieb, veľa cloudového počítania a je spojený s Európou a Severnou Amerikou štyrmi káblami. Ak by tieto štyri káble boli zničené alebo ohrozené, Island by bol úplne izolovaný od sveta,“ povedal Nicolò Boschetti, doktorand na Cornellovej univerzite, ktorý pracuje na projekte.

Projekt, nazvaný Hybrid Space/Submarine Architecture Ensuring Infosec of Telecommunications (HEIST) konsorcium, si kladie za cieľ vytvoriť menej priepustný internetový systém pomocou hybridnej siete podmorských káblov a satelitných komunikácií.

Už existuje ďalšia možnosť: Starlink, satelitná internetová služba vyvinutá spoločnosťou SpaceX, ktorá v súčasnosti poskytuje veľkú časť internetového prenosu z vesmíru. Avšak ani táto možnosť nie je bez problémov. Elon Musk ponúkol využitie Starlinku Ukrajine počas prebiehajúcej ruskej invázie, kde sa používa na koordináciu útokov dronmi a komunikáciu.

Niektorí sa pýtali, či je vhodné, aby jediný jednotlivec (bez ohľadu na verejný názor na neho) mal taký významný vplyv na globálne záležitosti. S projektom HEIST sa vlády NATO snažia vytvoriť bezpečnú a nezávislú zálohu, ktorá nie je závislá na rozmaroch jediného miliardára.

Na projekte momentálne pracuje medzinárodný a interdisciplinárny tím, ktorý zahŕňa členov z Cornellovej univerzity, Johns Hopkins University, Bifröst University, Švédskej univerzity obrany, Blekinge Institute of Technology, ETH Zürich, Kráľovského švédskeho námorníctva, Islandského vlády a viacerých súkromných spoločností.

Ak všetko pôjde podľa plánu, funkčný prototyp systému by mohol byť pripravený za dva roky, aj keď niektoré časti tímu HEIST dúfajú, že začnú testovať prvky programu už v roku 2025.

„Zostavujeme kúsky skladačky a snažíme sa vytvoriť tento obrovský nový ekosystém,“ povedal Greg Falco, docent mechanického a leteckého inžinierstva na Cornell Engineering.

„Povedal by som, že toto je 100% inžiniersky problém, čo znamená, že žiadna z technológií, ktoré budeme stavať alebo zostavovať, nebola už v nejakej forme vymyslená pre iné aplikácie. Ide o to, aby sme všetky kúsky dali dokopy. Z inžinierskeho hľadiska je to ťažké, ale tiež máte regulačnú, politickú a ekonomickú povahu tohto, čo je tiež ťažké,“ dodal Falco.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie