Slováci dosahujú stále vyššie príjmy, čo tlačí ceny nehnuteľností nahor. Ako sa ovplyvní vývoj na realitnom trhu?

Ceny bytov presiahli priemernú cenu 3-tisíc eur za štvorcový meter. Zdroj: Freepik
Reklama

Realitní odborníci zdieľali svoje prognózy na rok 2025, ktorý prinesie významné zmeny na trhu s nehnuteľnosťami. Zvýšenie DPH na nové nehnuteľnosti na 23 % môže výrazne ovplyvniť ich konečné ceny. Na druhej strane, očakávaný pokles úrokových sadzieb by mohol znížiť náklady na úvery. Otázkou zostáva, ako sa tieto protichodné faktory prejavia na vývoji trhu.

Rok 2025 je už za rohom a trh s nehnuteľnosťami očakáva významné zmeny. Nová sadzba DPH vo výške 23 % na nové nehnuteľnosti môže výrazne ovplyvniť ich ceny, zároveň sa predpokladá pokles úrokových sadzieb, čo by mohlo zlacniť úvery.

Ako tieto faktory ovplyvnia ceny nehnuteľností alebo či má zmysel s kúpou počkať, alebo konať okamžite? Aký cenový vývoj možno očakávať v Bratislave, na Slovensku a v celej EÚ? Na tieto otázky odpovedali odborníci na podujatí Reality EXPO, informuje o tom portál Peniaze.sk.

Očakáva sa rýchlejší rast

Tomáš Kučera, realitný maklér, predpovedá, že realitný trh v roku 2025 zažije ešte rýchlejší rast ako v roku 2024. Podľa neho je kríza už minulosťou a ďalšia by mohla prísť približne o 12 rokov. To však znamená pokračujúce zdražovanie nehnuteľností a stále náročnejšiu dostupnosť bývania.

Najvýraznejší rast cien očakáva v Česku, ktoré je známe rýchlym tempom zvyšovania cien. Európska únia viackrát upozornila, že české nehnuteľnosti sú nadhodnotené, a to až o 20 %. Kučera si myslí, že podobná situácia je aj na Slovensku.

„Myslím si teda, že jeden z najrýchlejších rastov bude prebiehať práve v tomto regióne. Pred časom som veľmi detaile študoval príčiny rastu cien nehnuteľností, lebo ma trochu hnevali developeri, ktorí hovorili, že nemôžu stavať tak veľa, ako by chceli. Pri Karlovej Univerzite v Česku však vznikla veľmi zaujímavá štúdia, ktorá odhalila, že hlavným dôvodom rastu cien nehnuteľností nie je ich nedostatok, ale to, že Česi aj Slováci zarábajú čoraz viac peňazí. A teda sú čoraz viac ochotní a schopní platiť za nehnuteľnosti vyššie ceny. Nie je to neobvyklé, deje sa to prakticky v celej Európe. Ľudia jednoducho zarobia viac a logicky viac míňajú a aj ceny nehnuteľností sú vyššie. Zmeny úrokových sadzieb s tým v zásade vôbec nič neurobia, možno ešte urýchlia rast cien. Lebo čím lacnejší úver, tým viac ľudí si bude môcť nehnuteľnosť dovoliť, “ povedal Kučera.

Šéf portálu Yes In My Bratislava (YIMBA.sk), Adrián Gubčo, predpovedá, že rok 2025 bude pre Bratislavu plný stavebného rozvoja.

„Výstavba sa sústreďuje nielen na najviac diskutovaný nový downtown, ale aj na rôzne mestské časti. Významný pokrok je vidieť v lokalitách ako Nové Mesto, okolie Kuchajdy, Dúbravka, Slnečnice, Nesto v Petržalke či Bory, kde sa plánujú nové etapy. Bratislava sa postupne mení, aj keď nie tak intenzívne, ako pred pandémiou alebo ekonomickou krízou. Pokiaľ ide o ceny nehnuteľností, očakáva sa ich ďalší rast, a to ako pri novostavbách, tak aj na sekundárnom trhu. Hoci tento rast nebude taký prudký ako počas pandémie, bude ho stále cítiť. Zvýšenie DPH na nehnuteľnosti bude jedným z faktorov, ktoré ovplyvnia ceny. Na druhej strane, znižovanie úrokových sadzieb by mohlo zmierniť dopad vyšších cien. Neočakáva sa však návrat k extrémne nízkym úrokom pod 1 %, ktoré boli v minulosti anomáliou. Dynamiku trhu by mohol ešte viac zvýšiť záver roka 2024, keď mnohí ľudia budú chcieť kúpiť nehnuteľnosti, aby sa vyhli vyššej DPH,“ myslí si Gubčo.

Dostupnosť sa zrejme stane náročnejšou

Výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja, Juraj Suchánek, upozorňuje, že realitný trh v roku 2025 bude ovplyvnený zavedením vyššej DPH na nehnuteľnosti, čo Slovensko dostáva do nevýhodnej pozície oproti susedným krajinám. Napríklad, v Maďarsku je DPH na byty len 5 %, v Česku 12 % a v Poľsku 8 %. V dôsledku toho sa dostupnosť bývania na Slovensku pravdepodobne zhorší.

V krátkodobom horizonte sa tento krok prejaví hlavne vo zvýšení cien nehnuteľností. Z dlhodobého hľadiska však môže nižší dopyt viesť k poklesu výstavby a obmedzeniu nových projektov. Aj keby sa DPH v budúcnosti znížila, trh by potreboval určitý čas na zotavenie a návrat k vyššej aktivite. Hoci znižovanie úrokových sadzieb môže dostupnosť bývania mierne zlepšiť, nie je pravdepodobné, že by to úplne vyvážilo negatívne dopady zvýšenej DPH.

Ak máte možnosť kúpiť nehnuteľnosť teraz, Suchánek odporúča neváhať. Ceny budú podľa jeho predpovede naďalej rásť, najmä vo väčších mestách, ako je Bratislava, kde je dopyt po bývaní najvyšší.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis