Na Slovensku dlhodobo klesá krivka nezamestnanosti a zdá sa, že na úradoch práce ostávajú ľudia, ktorým sa pracovať nechce a spoliehajú sa na dávky. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje opatrenia pre tých, ktorí sa chcú vyhýbať práci a súčasne zostať na poberaní dávok.
Práca namiesto dávok
Dávky v nezamestnanosti sú dlhodobo v hľadáčiku zákonodarcov, no v aktuálnom roku by sa mal zmeniť celý systém podpory v nezamestnanosti. Jednou z hlavných zmien, ktorú ministerstvo práce pripravilo, je, že kto odmietne ponúkanú prácu, bude mať krátené dávky v hmotnej núdzi.
Pre portál tvnoviny.sk minister práce Erik Tomáš v stredu na tlačovej konferencii pri predstavení legislatívnych zmien uviedol, že základným princípom nových pravidiel je zásada, že ak človek, ktorý môže pracovať, odmietne vhodnú pracovnú ponuku z úradu práce, príde o dávku, prípadne mu bude krátená.
Ako to bude vyzerať v praxi, približuje priamo minister: „Ak odmietne pracovnú ponuku prvýkrát, dávka v hmotnej núdzi sa odoberie alebo bude krátená na jeden mesiac. Ak odmietne pracovať opakovane, tak to bude na tri mesiace a celé sa to bude cyklicky opakovať až dovtedy, kým takýto človek neprijme vhodnú pracovnú ponuku,“ priblížil zmeny minister práce.
Práca si bude treba vážiť
Erik Tomáš predpokladá, že na Slovensku bude počet pracovných príležitostí aj možností zamestnať sa naďalej rásť. Preto môže byť podľa neho dôvodom na stratu nároku na dávku v hmotnej núdzi nielen odmietnutie nástupu do zamestnania, ale napríklad aj nedodržiavanie pracovnej disciplíny.
Nové pravidlá však nebudú platiť pre všetkých. V zákone budú jasne stanovené výnimky, ktoré zohľadnia zdravotné, sociálne alebo iné relevantné okolnosti.
Legislatíva tiež presne určí, čo sa považuje za prijateľnú pracovnú ponuku. V prípadoch, keď bude potrebné za prácou cestovať, bude pracovníkom poskytovaný príspevok na pokrytie nákladov na dochádzku.
Podpora vytvárania pracovných miest
Hoci Slovensko dosahuje historicky nízku nezamestnanosť, existujú regióny, kde je náročné nájsť si prácu. Ministerstvo práce preto pripravilo projekt zameraný na vytváranie pracovných miest, najmä pre osoby s nízkou kvalifikáciou alebo dlhodobo nezamestnané.
Ako vysvetľuje Erik Tomáš, cieľom je podpora sociálnych podnikov, ktoré by mali prispieť k zvýšeniu zamestnanosti v týchto oblastiach. V praxi to bude fungovať tak, že sociálne podniky budú poskytovať služby štátnym inštitúciám, pričom časť mzdových nákladov zamestnancov bude hradená z európskych fondov. Na tento program je na tento rok vyčlenených približne 50 miliónov eur.
Kedy vstúpia pravidlá do platnosti?
Nová legislatíva by mala byť schválená do leta a účinnosť by mala nadobudnúť na jeseň tohto roka.