Potrebujete schudnúť, „vysekať“ telo či uľaviť myseľ? Power joga a pilates reformer sú skvelým riešením

fitness-cvičenie-spánok
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/master1305, senivpetro, drobotdean
Reklama

Hoci sa joga a pilates považujú skôr za doménu žien, vedia z nich profitovať aj muži. Nemusíte robiť stojku na hlave alebo byť skrútený v krkolomných pozíciách, jogu si môžete zaradiť ako doplnkový strečing pri klasickom tréningu. No a keď dáte pilatesu šancu aspoň dvakrát do týždňa, potešíte hlavne svoj chrbát a stred tela (core).

V tomto článku sa pozrieme na hlavné benefity oboch športov, a hlavne ako s nimi začať. Výhodou je, že jogu aj pilates môžete cvičiť kedykoľvek, keď máte pár minút času – doma, na cestách alebo aj v prírode. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, stačí vám pohodlné športové oblečenie a jogová podložka. Joga aj pilates sa najlepšie cvičí naľahko a naboso. Mnohé cviky sú však tak jednoduché (a účinné), že vám stačí pár minút, a pretiahnete si celé telo napríklad aj v práci.

Joga je o tisíce rokov staršia ako pilates

Len v skratke si povieme, že za vznikom tohto spirituálneho učenia sa musíme vrátiť do Indie približne do roku 2 700 pred Kristom. Joga vychádza z filozofie splynutia človeka s prírodou, harmóniou tela a mysle, poskytuje stav oslobodenia (Moksha) a slobody (Kaivalya). Niektoré staré prepisy zo sanskritu dokonca tvrdia, že jogou sa dá dosiahnuť „nesmrteľnosť“.

Joga sa k nám dostala niekedy v 80-tych rokoch v podobe kníh od rôznych fyzioterapeutov a jogínov, prvýkrát sme sa v bývalom Československu s jogou stretli v roku 1967. Ešte v období socializmu navštívili našu krajinu jogíni zo zahraničia, pričom joga ako „zdravotný telocvik“ sa vyučovala ilegálne a tajne.

Dnešnú popularitu joge môžeme pripísať hollywoodskym hviezdam, ktoré začali jogu propagovať ešte na prelome tisícročí.  Ako sme sa viac začali zaujímať o svoje zdravie, wellness a športovanie začalo byť v móde, mnohí ľudia (najmä ženy) prepadli čaru jogy a pilatesu.

Pilates je lekársky overená metóda na zachovanie zdravia

Pilates metódu vynašiel Nemec Joseph Hubertus Pilates, ktorý sa narodil v roku 1883. Priviedli ho k tomu zdravotné ťažkosti, ktorými trpel od útleho detstva. V snahe pomôcť si sám začal podrobne študovať anatómiu ľudského tela, pohybový aparát a choroby dýchacích ciest. Jeho cestou bola samoliečba. Pomocou nej chcel dosiahnuť lepšie zdravie, ale aj zdravšie a výkonnejšie telo.

Neskôr sa presťahoval do Ameriky, kde metódu zdokonalil. Počas nasledujúcich rokov sa pilates stal v Amerike obľúbeným športom a bol ovplyvnený aj baletom, jogou, meditačnými technikami či silovým tréningom. Pôvodný názov pilates metódy bol „Contrology“, Pilates sa začal používať až po autorovej smrti v roku 1967.

Pomyselný rebríček popularity vedú power joga a pilates reformer 

Existuje niekoľko druhov a smerov jogy. Mnohé sa zaoberajú viac dychovými cvičeniami a meditáciou, no ich pozitívny vplyv na zdravie v ničom nezaostáva. U nás sa môžete stretnúť najmä s birkam jógou (známa aj ako hot yoga, pretože sa cvičí vo vyhriatej miestnosti na 42 stupňov so 40 % vlhkosťou), tehotenská joga (gravid joga) a power joga.

Power joga je najnovším prírastkom vo svete jogy, a zameriava sa hlavne na prácu s vlastnou váhou a cvičenie je o dosť svižnejšie ako pri klasickej joge. Pri pravidelnom cvičení teda nielen zlepší zdravie, ale aj spáli kalórie a vytvaruje postavu.

Ako už naznačuje názov, Reformer pilates dokáže doslova zreformovať telo. Cvičí sa na špeciálne vyskladanom stroji, ktorý postupne precvičí svalstvo celého tela. Hoci u nás reformer pilates poznáme iba posledných pár rokov, praktizovať sa začal v New Yorku už koncom 20. rokov minulého storočia. Joseph a jeho manželka Clara Pilates si otvorili prvé pilatesové štúdio s vlastnoručne vyrobeným reformer strojom práve v USA.

Lekárske výskumy hovoria jednoznačne áno v prospech jogy aj pilatesu

Nielen fyzioterapeuti, ale aj lekári odporúčajú každodenný pohyb. Okrem kardio športov aj jogu a pilates, pretože sú vhodné nielen pre začiatočníkov, ale aj pre tehotné ženy či ľudí po úrazoch a chorobách. Samozrejme, vždy treba cvičiť pod dohľadom odborníka.

Doktor Jayson Loeffert z Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center v Pensylvánii v USA odprúča oba športy pri strednej intenzite každému: „Pilates posilňuje hlavne vnútorné svaly brucha a chrbtice (core), ktoré doslova držia naše telo pokope.“ Pilates je nielen skvelou prevenciou osteoporózy, ale predcháza aj iným zraneniam. A podľa lekára aj ľudia so zraneniami pohybového aparátu nájdu pri pilatese úľavu.

Joga aj pilates pomáhajú pri znižovaní vysokého krvného tlaku, benefitujú z nich aj ľudia s cukrovkou či chorobami srdca. „Okrem svalstva si zlepšíte silovú výdrž, flexibilitu a stabilitu,“ odporúča lekár.

Podľa Americkej osteopatickej asociácie sa joga zameriava na spojenie mysle a tela: „Joga môže pomôcť ľuďom zvládať stres a úzkosť. Počas cvičenia sa naučíte správne dýchať, čo má blahodarné účinky na celkové zdravie.“

S čím začať?

Pilates je ako cvičenie zamerané na funkčnosť, joga ponúka pridanú hodnotu aj pre mentálne zdravie. Pri výbere vhodného športu by vám mali pomôcť rady lekárov a trénerov, no nie je na škodu, ak si vyskúšate obe cvičenia, alebo ich ideálne môžete striedať podľa nálady.

Ak si chcete hlavne vybudovať a posilniť vnútorné svalstvo, ideálny je pilates reformer pod dohľadom inštruktora v štúdiu.  Ak túžite hlavne po oddychu, relaxačnom cvičení, strečingu a zlepšení mentálneho zdravia, ideálna je joga. Ak si potrebujete dať „do tela“, zlepšiť balans a schudnúť, pomôže power joga.

Oba športy sú vhodné pre cvičencov každého veku a začať s nimi môžete kedykoľvek.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti