fbpx

Synovia v škole vystrihujú lampáš, symbol ramadánu, aj vianočné stromčeky. Egypt nie je Afganistan, ženy tu volia, šoférujú aj podnikajú, hovorí Slovenka, ktorá žije v Hurghade

Reklama
Ľubomíra Mohamady s manželom. Zdroj: archív ĽM

Slovenka Ľubomíra Mohamady je známa youtuberka a sprievodkyňa svetom Egypťanov. Na svojom kanáli rozpráva príbehy o živote, vzťahoch a láske v Egypte, prináša informácie a búra mýty o tejto moslimskej krajine.

Sama pritom zbúrala jeden z najväčších – že manželstvo s cudzincom musí vždy skončiť zle. S Egypťanom Mohamedom sú svoji už 11 rokov a pre istream.sk porozprávala, aké je to v Egypte žiť a vychovávať dvoch synov.

Ako ste sa spoznali s vaším manželom?

S Mohamedom sme sa zoznámili v roku 2009, keď som bola prvýkrát v živote v Egypte na dovolenke. Nebolo to však klasicky v letovisku. Kamarátky ma nahovorili na dvojdňový výlet do Káhiry a k pyramídam.

Jedna z nich sa ozvala svojmu známemu, Egypťanovi, a poprosila ho, aby nám ukázal Káhiru tak, ako sa bežne turistom neukazuje. A ten prišiel aj s kamarátom Mohamedom. Keď sa nám stretli pohľady, z oboch strán to bola láska na prvý pohľad. Odvtedy sme v podstate stále spolu.

Spočiatku ste žili v Bratislave, teraz bývate v Hurghade. Prečo ste sa rozhodli po rokoch presťahovať sa do Egypta?

Nerozhodli sme sa dobrovoľne. Po štyroch rokoch vzťahu na diaľku sme sa v roku 2013 zobrali. V 2014 prišiel manžel na Slovensko, zažiadal o trvalý pobyt a dostal ho na päť rokov.

Pôvodne ani nechcel zostať na Slovensku, ale vedeli sme, že chceme deti a ja som v Egypte rodiť neplánovala. V Bratislave sme prežili päť rokov, počas ktorých sa nám narodili synovia Karim a Adam.

Keď sa pobyt blížil ku koncu, manžel podal žiadosť o predĺženie, ktoré mu bolo zamietnuté. Vo veci sme sa obrátili na právnika, aj na médiá, nič nám však nepomohlo a dodnes čakáme na súd. Manžela som nechcela nechať odísť samého, tak som zbalila náš život do ôsmych kufrov a skončili sme v Hurghade, kde sme dodnes.

V ktorej krajine sa cítite lepšie?

Keďže Slovensko som neopúšťala dobrovoľne, mám na časy odchodu traumatické spomienky. Ťažko sa mi posudzuje, kde je lepšie a horšie, som však naozaj smutná z toho, že môj manžel mal v našej krajine takéto problémy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie