Ako z rozprávky. Päť lokalít, ktoré preslávili slovenskí a českí filmári. Kde všade sa natáčali legendárne scény?

Zdroj: Facebook/This Is Slovakia,Marian Rusnák
Reklama

Hrady, zámky, ale aj jaskyne dopomohli k tomu, aby sa z rozprávkových príbehov stali legendárne umelecké diela. Týchto päť slovenských lokalít privítalo zvučné herecké a režisérske mená a dnes si miesta slávnych záberov môžete pozrieť na vlastné oči.

Oravský hrad

V priestoroch Oravského hradu sa filmové štáby pohybujú už od roku 1921, kedy sa tu natáčali scény z nemeckého hororu Nosferatu – symfónia hrôzy. Hrad sa objavil aj v historicko-dobrodružnom filme Vivat Beňovský! (1975), aj keď v tieni Hradu Beckov.

Kráľ Drozdia brada (1984) a Sokoliar Tomáš (2000) sú tými najznámejšími rozprávkami, ústredné scény sa točili vo vonkajších i vnútorných priestoroch. Z rozprávkových snímok sa najmä exteriér hradu blysol v Princeznej a Bedárovi (1997), v pokračovaní Dračieho srdca (2000) a na autentické hradné kulisy stavili aj tvorcovia Rozprávky rozprávok (1991). Natáčala sa tu aj Láska na vlásku (2014) a naposledy bol hrad pre verejnosť zatvorený na jar 2023 kvôli natáčaniu rozprávky Tri groše.

V rozprávkach sa najčastejšie objavuje ikonický Rytiersky sál.

Hlavnú letnú turistickú sezónu na Oravskom hrade otvoria v piatok 8. mája. Prehliadka hradu sa pre pandémiu uskutoční v špeciálnom režime a za prísnych bezpečnostných hygienických podmienok. Na snímke Oravský hrad. V Oravskom Podzámku 7. mája 2020. Zdroj: TASR – Miroslava Mlynárová

Bojnický zámok

Dobový interiér Bojnického zámku sem prilákal talianskych filmárov s rozprávkou Fantaghiro II. (1992), ktorá mala na Slovensku svojho času skalných divákov. Scény v kráľovských záhradách v rozprávke Šialene smutná princezná (1968) vznikali práve v exteriéri Bojnického zámku, pričom ten v deji predstavoval zámok kráľa Dobromysla.

Zo slovenskej tvorby možno spomenúť rozprávku Pán a hvezdár (1959) a O ľuďoch a čarodejníkoch (1999), v ktorých sa zámok objavoval nielen v pozadí. Jeho veľkorysé priestory využili aj tvorcovia novodobých rozprávok ako Johankino tajomstvo (2015) a točila sa tu aj slovenská rozprávka O liečivej vode (2020), v ktorej vynikol tiež Smolenický zámok.

Na snímke pohľad na Bojnický zámok kde slávnostne odhalili portrét grófa Jána Pálffyho pri príležitosti 115. výročia jeho úmrtia v piatok 2. júna 2023 v Bojniciach. Portrét posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku – grófa Jána Františka Pálffyho sa po viac ako storočí vrátil do Bojníc. Obraz od Karla von Pilotyho bol kedysi súčasťou portrétnej galérie Pálffyovcov a nachádzal sa v zámockej obrazárni. Objavili ho vlani v ponuke galérie v Kanade. Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti