Chceli by ste sa dožiť naozaj úctyhodného veku? 104-ročná žena tvrdí, že za jej dlhým životom nie sú len gény, cvičenie a strava, ale aj dôležitý faktor životného štýlu.
Istá žena z Argentíny, ktorá nedávno oslávila 104. narodeniny, prezradila svoje tajomstvo dlhého života. María Segunda Pérez, známa pod prezývkou La Nonita, bola svojou rodinou poctená narodeninovou tortou v domove dôchodcov v argentínskej Córdobe, píše Daily Express. Na oslave sa zúčastnili štyri generácie jej rodiny, od detí až po pravnúčatá. Marisa, jedna z Maríiných vnučiek, prezradila, že jej stará mama vždy podporovala pozitívny pohľad na život svojej rodiny.
Jej kľúčovou radou pre dlhovekosť je „mať dobré myšlienky“. Marisa tiež spomenula, že podľa Maríe je dôležité sústrediť sa na zlepšenie vlastného života, a nie na porovnávanie sa s ostatnými. Okrem toho odporúča vyhýbať sa rozdeľujúcim témam, ako je politika a náboženstvo, a radšej sa venovať pokojnejším rozhovorom. Okrem dobrej duševnej pohody Marisa poznamenáva, že jej stará mama dôsledne dodržiava dobrú stravu a vedie aktívny životný štýl plný veľkého množstva pohybu a cvičenia.
Zdá sa, že tieto zdravé praktiky zohrali kľúčovú úlohu pri dosiahnutí a vychutnávaní si Mariiných 104 rokov. María dodáva, že jej babička s humorom tvrdí, že bude žiť až do 200 rokov, ako uvádza portál Lavoz.com.
Hoci si niekto môže myslieť, že dĺžka života je výlučne záležitosťou genetiky, zdravotníci tvrdia, že rozhodujúcu úlohu môžu zohrávať faktory životného štýlu, ako je strava a pohyb. Portál Healthline uvádza 13 návykov spojených s dlhším životom, medzi ktoré patrí neprejedanie sa, konzumácia väčšieho množstva orechov, konzumácia kurkumy, strava bohatá na zdravé rastliny, zdržanie sa fajčenia a pravidelné fyzické cvičenie.
Podobne ako Mariin prístup, aj internetová stránka o zdraví naznačuje, že uprednostňovanie šťastia môže predĺžiť dĺžku života. Z prehľadu 35 štúdií vyplýva, že šťastnejší ľudia môžu žiť až o 18 % dlhšie ako ich menej spokojní kolegovia. V inej štúdii, ktorú viedol profesor Andrew Steptoe, sa zistilo, že väčšia pohoda môže zlepšiť zdravie a zvýšiť dĺžku života.
V štúdii sa analyzovali odpovede 9 050 anglických účastníkov vo veku v priemere 65 rokov na dotazník eudemonickej pohody. Počas nasledujúcich osem a pol roka zomrelo 9 % osôb v najvyššej kategórii pohody v porovnaní s 29 % v najnižšej kategórii.
„Už skôr sme zistili, že šťastie je spojené s nižším rizikom úmrtia,“ povedal profesor. „Tieto analýzy ukazujú, že zmysluplnosť a zmysel života starších ľudí súvisia aj s prežívaním.“ Podotkol, že hoci nie je isté, či vyššia pohoda priamo znižuje riziko úmrtia, výskum otvára zaujímavú možnosť, že zvýšenie pohody by mohlo pomôcť zlepšiť fyzické zdravie, napríklad prostredníctvom hormonálnych zmien alebo zníženia krvného tlaku.
Ktoré jedlá napomáhajú k dlhovekosti?
Neexistuje žiadna strava, ktorá by vám zaručene pridala roky života, ale niektoré potraviny môžu pomôcť posilniť vaše zdravie viacerými spôsobmi. Podľa portálu Eating Well výskumy naznačujú, že stredomorská strava je bežne spojená s dlhším životom. Táto strava pozostáva z celého radu zdravých potravín, ako sú celozrnné výrobky, ovocie, zelenina, morské plody, fazuľa a orechy. Dlhodobo sa skúmajú aj zdravotné prínosy bobúľ, ktoré siahajú od zníženia rizika kardiovaskulárnych ochorení, posilnenia zdravia mozgu až po menej časté zápaly.
Dietologička a odborníčka na výživu Beth Stark hovorí, že losos a iné tučné ryby, ktoré dodávajú životne dôležité omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, vitamíny skupiny B, selén a železo, by mohli znížiť riziko srdcových ochorení a o 80-90 % znížiť riziko náhlej srdcovej smrti. Britská zdravotnícka služba uvádza, že zdravý životný štýl zahŕňa vyváženú stravu, udržiavanie zdravej hmotnosti, pohyb, vyhýbanie sa fajčeniu a pitie menšieho množstva alkoholu.