REKORDNÝ objav ZLATA v Číne šokuje trhy. Zásoby za MILIARDY eur menia globálnu rovnováhu

Zdroj: Canva
Reklama

V provincii Chu-nan v Číne bol odhalený obrovský zásobník zlata v hodnote približne 83 miliárd dolárov, čím vznikol nový globálny rekord a výrazne sa otriasli svetové trhy so zlatom. Pokročilé 3D modelovanie ukázalo, že skutočný objem zlata môže dosahovať až 1 100 ton a rozprestierať sa do hĺbky takmer 3 000 metrov pod zemským povrchom.

Technici z Inštitútu geologického prieskumu a monitorovania prírodných katastrof provincie Chu-nan analyzovali vzorky hornín z oblasti Wangu, ktorá sa nachádza v okrese Pingjiang a prišli na možné obrovské zásoby zlata.

Tento gigantický zásobník zlata, ukrytý hlboko pod povrchom Wangu, môže zásadne zmeniť podobu globálneho baníctva. Odhady hovoria až o 1 100 tonách zlata, čo by prekonalo aj známe ložisko South Deep v Juhoafrickej republike, ktoré obsahuje približne 1 025 ton. Objav tak môže posunúť ťažobné centrum zlata bližšie k Ázii. Informuje portál thebrighterside.

Rastúca produkcia zlata

Prvé prieskumy odhalili viac ako 40 žíl obsahujúcich zlato. Väčšina z nich sa nachádza vo veľmi veľkej hĺbke, často viac ako 2 000 metrov pod zemou. Pôvodné odhady hovorili o približne 330 tonách zlata, no následné 3D modelovanie ukázalo oveľa väčší potenciál.

Ťažba zlata vo veľkých hĺbkach je nesmierne náročná, Zdroj:Xinhua/Dai Bin
Ťažba zlata vo veľkých hĺbkach je nesmierne náročná. Zdroj: Xinhua/Dai Bin

Ťažba v hĺbkach blížiacich sa k 3 000 metrom je náročná nielen technologicky, ale aj finančne. Podľa geológov z Hunan Geological Bureau by mohlo ísť o rezervy približne 1 100 ton zlata, s celkovou hodnotou okolo 72 miliárd eur (600 miliárd jüanov). Táto hodnota z neho robí jeden z najcennejších prírodných zdrojov Číny.

Výnimočná je aj kvalita rudy. Niektoré vzorky obsahovali až 138 gramov zlata na tonu horniny, čo je podstatne viac než bežné ložiská. „Mnohé vŕtané vzorky hornín obsahovali viditeľné zlato,“ uviedol Chen Rulin, skúsený odborník geologického tímu.

Takýto vysoký obsah zlata je v dnešnom baníctve pomerne vzácny. Väčšina komerčných baní prevádzkuje oveľa slabšie rudy. Vysoká koncentrácia zlata by mohla znížiť náklady na ťažbu a urýchliť rozvoj baníckeho projektu.

Výzvy aj príležitosti

Aj keď je nález v Chu-nane obrovský, jeho ťažba nebude jednoduchá. Ťažiť zlato z hĺbok takmer 3 000 metrov je technicky i ekonomicky veľmi náročné. Navyše ceny komodít ako zlato sú veľmi volatilné a ich dlhodobý vývoj ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane úrokových sadzieb, inflácie či geopolitických udalostí.

Niektorí odborníci sú optimistickí a očakávajú, že v dôsledku globálnych neistôt zostanú ceny zlata vysoké. Iní však varujú pred prílišným optimizmom, keďže trh so zlatom je ťažko predvídateľný.

Liu Yongjun, zástupca riaditeľa Hunan Geological Bureau, naznačil, že toto môže byť len začiatok. Okolité prieskumy ukázali prítomnosť ďalších žíl zlata, čo naznačuje, že objav môže byť ešte rozsiahlejší.

Reakcia trhu

Na správu o objave reagovali trhy okamžite – cena zlata vyskočila na približne 2 700 dolárov za uncu, čo je takmer historické maximum. V čase rastúcich geopolitických napätí sa zlato opäť stáva vyhľadávaným bezpečným prístavom pre investorov. Nový objav môže tento trend ešte posilniť.

Čína, ktorá je už dnes najväčším producentom zlata na svete, vyrábala v prvých troch štvrťrokoch 2023 až 268 ton zlata, čo predstavuje približne 10 % svetovej produkcie. Napriek tomu však krajina spotrebuje oveľa viac – 742 ton, a musí preto značnú časť zlata dovážať. Vďaka tomu sa stala najväčším dovozcom zlata na svete.

Poloha objavenej horniny je pre Čínu veľmi výhodná, Zdroj:X/witan nook
Poloha objavenej horniny je pre Čínu veľmi výhodná. Zdroj:X/witan nook

Hoci nový nález môže znížiť závislosť na zahraničných dodávkach, pokryje len približne 1,5 roka čínskej aktuálnej spotreby. Napriek tomu ide o významný krok k uspokojeniu rastúceho domáceho dopytu.

Doteraz bolo na svete vytiahnutých z povrchu zeme približne 234 332 ton zlata, pričom dve tretiny tohto množstva pochádza z období po roku 1950. Všetko toto zlato by sa však zmestilo do kocky s dĺžkou iba 22 metrov, čo je o niečo menšie než teľo modrej veľryby.

Zásoby zlata sú na svete veľmi nerovnomerne rozložené. Okrem Juhoafrickej JAR, kde sa nachádza slávne ložisko South Deep, patria medzi významné rezervy aj oblasti v Indonézii, Rusku, Papue-Novej Guinei a Čile. Spojené štáty zase výrazne prispievajú najmä prostredníctvom bane Carlin Trend v Nevade.

Tento zásobník zlata pod Wangu je dôkazom geologickej bohatosti Číny a jej technologickej vyspelosti. Hoci neodstráni úplne potrebu dovozu zlata, predstavuje významný krok vpred. Dopady tejto objavnej novinky sa pravdepodobne prejavia na globálnych trhoch, ovplyvnia ceny zlata aj medzinárodné obchodné vzťahy.

Keď Čína pokračuje v skúmaní celého potenciálu tejto gigantickej žily, svet pozorne sleduje, ako tento „superobrovský“ nález môže predefinovať budúcnosť ťažby zlata.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti