„Úspech tejto skúšky predznamenáva nový úsvit v spôsobe vedenia námorného letectva a je ďalším vzrušujúcim krokom vo vývoji údernej skupiny kráľovského námorníctva, ktorá sa stane bojovou silou, ktorá má k dispozícii stroje so zmiešanou posádkou aj bez posádky.“
Predpokladá sa, že nový výdobytok britských a amerických lietadlových lodí sa budú snažiť získať, poprípade napodobniť po celom svete. „Vzhľadom na to, že výsledky skúšok Mojave na palube HMS Prince of Wales zaujímajú toľko medzinárodných partnerov, som rád, že sa ujímame vedenia v tejto vzrušujúcej a dôležitej práci, ktorá má naplniť dlhodobý potenciál lietadlovej lode a posunúť ju hlboko do 21. storočia ako vysoko výkonnú údernú kapacitu,“ uviedol pre server britského námorníctva Royal Navy druhý námorný lord viceadmirál Martin Connell.
Britské aj americké letectvo na poli bezpilotných lietadiel experimentujú dlhodobo. Napríklad vo februári tohto roka predstavili Američania inú prevratnú novinku, minidrony Orlík (Eaglet), ktoré operujú v kŕdľoch a sú určené na zmätenie nepriateľských navádzaných palieb.
Aj malé majú svoje výhody, Orlíky vypúšťa väčší dron Gray Eagle, teda jeden z predobrazov stroja Mojave. Vrtuľou poháňaný Orlík neváži ani 90 kilogramov a s vysunutými krídlami má rozpätie iba tri metre. Dokáže lietať rýchlosťou cez 200 kilometrov za hodinu a jeho operačný dolet je výrobcom udávaný až na 700 kilometrov, čo je takmer dvojnásobok doletu známeho tureckého dronu Bayraktar.
Slabinou je iba menšia výdrž – s plným nákladom výzbroje totiž orlíci vo vzduchu vydržia iba osem hodín. To je oproti väčším dronom, ktoré môžu krúžiť nad bojiskom pokojne aj celý deň, relatívne málo.
O tom, ako presne budú drony Gray Eagle využívať svojich mini pomocníkov, sa zatiaľ vedú debaty. Isté odpovede však poskytol už výrobca General Atomics. Podľa oficiálnej verzie by mal Gray Eagle uniesť až štyri orlíky. „Materský dron môže vypustiť svoje orlíky do nepriateľského vzdušného priestoru, kde toto kvarteto minidronov môže pracovať v štvorčlennej harmónii, aby rozšírilo operačný priestor dronu, poskytlo možnosti elektronického alebo kinetického boja alebo jednoducho narušilo plánovanie misie protivníka,“ popísal začiatkom roka hovorca General Atomics Mark Brinkley pre bezpečnostný server WarZone.