Revolúcia vo VR: Táto “lízanka” vám umožní cítiť chuť vo virtuálnom svete

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Vova Kras, Mikhail Nilov
Reklama

Virtuálna realita (VR) sa stáva ešte realistickejšou vďaka novému zariadeniu v tvare lízanky, ktoré dokáže simulovať chuť vo virtuálnom prostredí.

Tento malý prístroj umožňuje užívateľom cítiť až deväť rôznych chutí a kombinovať ich s vôňami, čím vytvára autentický zážitok z jedenia. Píše o tom Live Science.

Ako zariadenie funguje?

Prístroj obsahuje malé kapsuly naplnené gélmi, ktoré obsahujú chemikálie simulujúce chute. Pri kontakte so slinami a po aplikácii slabého elektrického prúdu sa uvoľňujú chute, medzi ktorými sú napríklad soľ, cukor, čerešňa, citrónová kyselina, zelený čaj, marakuja, grapefruit, durian a mlieko. Množstvo a intenzita chute závisí od napätia, ktoré je aplikované na konkrétny gél.

Vedci uvádzajú, že kombináciou rôznych chutí je možné vytvárať nové zážitky, čím sa chuťový zážitok vo VR posúva na úplne novú úroveň.

Prepojenie všetkých zmyslov vo VR

V reálnom svete vnímame päť základných zmyslov – zrak, sluch, hmat, čuch a chuť,“ hovorí Yiming Liu, výskumník z City University of Hong Kong a Tokijskej univerzity. „Našou víziou je vytvoriť plne pohlcujúci VR zážitok, ktorý by zahŕňal všetky tieto zmysly.“

Podľa štúdie publikovanej v časopise PNAS má toto zariadenie potenciál vytvoriť 3D virtuálny svet, ktorý by svojou pohlcujúcou atmosférou mohol konkurovať známym sci-fi filmom, ako je napríklad „Ready Player One“.

Možnosti využitia a budúci vývoj

Okrem zlepšenia herných zážitkov môže mať toto zariadenie aj praktické využitie – od ochutnávok jedál v rámci online nakupovania až po vzdelávanie a medicínu, napríklad pri diagnostike chuťových porúch.

Vedci zatiaľ čelia určitým výzvam. Gély majú životnosť iba približne hodinu a počet dostupných chutí je obmedzený. Liu a jeho tím však pracujú na predĺžení životnosti a rozšírení ponuky chutí.

Pokroky v technológii chuti vo VR

Tento vývoj nie je prvým pokusom o prenesenie chuti do virtuálnej reality. Predchádzajúce výskumy skúmali priamu aplikáciu chemikálií na jazyk alebo stimuláciu elektrinou a teplom. Nový prístroj však ponúka presné a nízkoenergetické riešenie v kompaktnom a ľahko prenosnom dizajne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie