VIDEO: Revolučný vynález ako zo SCI-FI. Vedci vyvinuli projekcie, ktoré možno CHYTIŤ do RUKY

projekcie ktore mozno chytit
Ukážka technológie Flexi Vol a ilustračný obrázok. Zdroj: X/WIHEL, pixabay/PublicDomainPictures
Reklama

Manipulácia s trojrozmernými projekciami už nie je len záležitosťou sci-fi filmov. Nový technologický pokrok umožňuje ľuďom chytať a ovládať hologramy prirodzene rukou, bez potreby špeciálnych zariadení. Prvé testy ukazujú, že ovládanie je jednoduchšie a rýchlejšie než používanie 3D myši.

Hologramy priamo na dosah ruky

Portál Živé.sk priniesol informáciu o výskume tímu španielskych inžinierov, ktorí predstavili nový typ holografických projekcií manipulovateľných rukou. Na vedeckej konferencii CHI 2025 v japonskej Jokohame predstavia prototyp technológie, ktorá mení spôsob, akým vnímame a ovládame trojrozmerné objekty. Výskumníci vyvinuli volumetrické displeje, ktoré umožňujú interakciu bez potreby 3D myší či VR okuliarov.

Pravá 3D grafika namiesto ilúzie

„To, čo sa vo filmoch označuje výrazom hologram, v skutočnosti predstavuje takzvané volumetrické displeje,“ vysvetľuje Elodie Bouzbibová z Verejnej univerzity v Navarre, ktorá štúdiu viedla.

„Ide o grafické prvky, ktoré sa objavujú priamo vo vzduchu, a možno na ne hľadieť z rôznych uhlov bez toho, aby ste potrebovali nosiť okuliare pre virtuálnu realitu,“ dodáva. „Označujú sa ako pravé 3D grafiky.“

Tieto displeje umožňujú priamy prístup – stačí pristúpiť a začať ich používať, bez potreby akýchkoľvek pomôcok.

Technológia FlexiVol mení pravidlá hry

Komerčne dostupné volumetrické displeje doteraz neumožňovali priamy kontakt s projekciou. To sa zmenilo vďaka práci španielskych vedcov, ktorí vyvinuli elastický difúzor s názvom FlexiVol.

„Priama interakcia znamená, že dokážete chytiť a ťahať alebo inak presúvať virtuálne objekty,“ vysvetľuje vedúci výskumník Asier Marzo.

„Sme zvyknutí na priamu interakciu s našimi telefónmi, na obrazovkách ktorých klikneme na zobrazené tlačidlo alebo priamo presunieme dokument tak, že prstom ťaháte po obrazovke. Stalo sa to pre ľudí prirodzeným a intuitívnym,“ pokračuje Marzo. „Náš projekt dosiahol rovnakú prirodzenú interakciu s 3D grafikami.“

Vyspelé algoritmy pre stabilitu obrazu

Na dosiahnutie stability projekcie pri použití elastického materiálu museli vedci vyvinúť špeciálnu sadu korekčných algoritmov. Tie dokážu korigovať deformácie vznikajúce pri manipulácii s projekciou a zabezpečiť stabilný trojrozmerný obraz.

Výsledkom je možnosť uchopiť virtuálny objekt, napríklad kocku, medzi palec a ukazovák, pohnúť s ňou alebo ju otočiť, prípadne simulovať kráčanie po povrchu pomocou prstov.

„Napríklad projekciu kocky uchopíte medzi palec a ukazovák, aby ste ňou pohli alebo ju pootočili, prípadne pomocou ukazováka a prstenníka budete simulovať kráčajúce nohy na povrchu,“ opisuje Elodie Bouzbibová.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie