Richard Sulík navštívil SLOVENSKÝ PAVILÓN na EXPO v Osake. Priestory poriadne skritizoval, obviňuje najmä ANDREJA DANKA

expo osaka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian, Facebook/Geissenovci
Reklama

Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík sa vybral na svetovú výstavu Expo v Osake. Navštívil tam slovenský pavilón, ktorý pripravovala organizácia Slovakia Travel patriaca pod ministerstvo cestovného ruchu a športu ešte za čias exministra Dušana Keketiho. Sulík v Japonsku nakrútil video na sociálnu sieť, v ktorom skritizoval pavilón, či už jeho veľkosť, náklady na jeho fungovanie či exponáty.

Sulík vo videu najprv poukazuje na to, že Slovensko má pavilón v jednej z hál, v ktorej majú svoje zastúpenie viaceré malé krajiny, kým za jeho ministrovania na Expo v Dubaji mali samostatnú budovu. „Slovensko je zastrčené v kúte, rovno pri záchodoch,“ hovorí bývalý minister. Tiež poukazuje na to, že kým v Dubaji mala naša krajina na prezentáciu v dispozícii 2-tisíc metrov štvorcových, teraz je to len 53 štvorcov.

Zdroj: Facebook/Richard Sulík

Niekdajší predseda SaS zároveň kritizoval obsah našej výstavy. Pavilónu totiž dominujú obrovské led steny, na ktorých sú premietané videá z rôznych kútov Slovenska. Poznámku si neodpustil ani pri vystavených dielach maliara Martina Benku, ktoré sú len v digitálnej podobe.

[modula id=“600553″]

Problémy s Expo v Dubaji

Exminister hospodárstva pritom porovnáva exponáty v Osake s Dubajom. Do arabskej krajiny totiž priviezli náš vodíkový autobus, motorové rogalo Vírnik Joker Trike, lietadlo Tomark, robot Androver, ekologickú kapsulu či letový simulátor. „Tomuto sa hovorí hanba, bohužiaľ,“ povedal na adresu slovenského pavilónu v Japonsku s tým, že to označuje za výsledok reprezentácie pod vedením Andreja Danka.

Práve ten bol totiž najhlasnejším kritikom Sulíka v súvislosti so zverejneným videom z Expa v Dubaji, na ktorom boli oslavy z konca výstavy. Bývalý šéf rezortu hospodárstva na ňom predstavoval poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú a manželov Geissovcov. Sulík vo videu hovoril, že „máme dosť ťažkú úlohu. Dnes treba vypiť bar“.

Zdroj: YouTube/Hnutie Slovensko

Najvyšší kontrolný úrad neskôr zistil pri organizácii svetovej výstavy vážne zlyhania. Nehospodárne malo byť použitých minimálne 634-tisíc eur a v prípade bolo podaných viacero žalôb. Jeho nástupca v rezorte hospodárstva Karel Hirman zase po nástupe do funkcie informoval, že Richard Sulík premenil Expo na rodinné a kamarátske výlety. „Zatiaľ nám známe finančné záväzky súvisiace s Expo Dubaj už presahujú jeden milión eur,“ povedal Hirman v novembri 2023.

Predražené svetové výstavy

Problém s predražením Expa má však Slovensko aj v Osake. Začiatkom mája sme informovali, že nadácia Zastavme korupciu preto podala podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Poukázala na navýšenie ceny vysúťaženej zákazky aj na spôsob zabezpečenia programu a prevádzku pavilónu.

Nadácii sa nepáči výber dodávateľa výstavby slovenského pavilónu, kde vo verejnom obstarávaní štátnej agentúry Slovakia Travel uspela s najnižšou cenou česká firma Atyp Team. „No ide o spoločnosť bez preukázateľných skúseností a bez významných tržieb či majetku. Navyše, referencie, ktoré Atyp Team vo verejnom obstarávaní uviedla, sa ukázali ako sporné – viaceré oslovené firmy vrátane Mercedes-Benz Slovakia popreli akúkoľvek spoluprácu,“ upozornila nadácia.

Cena za slovenský pavilón sa podľa Zastavme korupciu krátko zase po podpise zmluvy navýšila o ďalších takmer 260-tisíc eur. Dôvodom mali byť dodatočné práce vrátane kúpy dieselového generátora za 117-tisíc eur.

Sporný je údajne aj spôsob, akým Slovakia Travel zabezpečuje program a prevádzku pavilónu. Súťaž na tieto služby bola zrušená a služby organizátor nakupuje napriamo. Niektoré položky sú tak podľa Zastavme korupciu už teraz drahšie, ako bola pôvodná ponuka – napríklad uniformy pre hostesky stáli viac ako 11-tisíc eur, pričom víťaz súťaže ich ponúkol za 7380 eur vrátane obuvi.

Spoločnosť Slovakia Travel sa zodpovednosti za proces financovania pavilónu na výstave EXPO v Osake nezbavuje, no upozornila, že verejné obstarávanie bolo realizované ešte minulý rok za bývalého vedenia ministerstva cestovného ruchu a športu aj samotnej organizácie. „Rovnako dodatok k zmluve, ktorý bol predmetom medializácie, bol podpísaný už v tomto roku, ale ešte bývalým vedením organizácie. Minister cestovného ruchu a športu po oboznámení sa s aktuálnymi zisteniami inicioval zmeny vo vedení,“ zdôraznila hovorkyňa organizácie Zuzana Eliášová.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova