Etnológ Petr Janeček skúma povery, legendy a dokonca aj moderné hoaxy. Tvrdí, že povery a rituály slúžia ako oporné body v komplikovanom svete. Aj keď sa môžu zdať nezmyselné, môžu mať pozitívny vplyv, pokiaľ sa z nich nestane prehnané správanie.
Podľa idnes.cz, až tri štvrtiny českej populácie veria poverám, pričom najväčší záujem o rituály prejavujú mladšie generácie. Vypovedá o tom prieskum spoločnosti Sázka. Dôvodom je podľa Janečka rastúca neistota a komplikovanosť života, ktoré vedú ľudí k hľadaniu psychickej stability prostredníctvom amuletov, symbolov alebo rituálov.
Povery ako pomoc v neistote
„Svet je komplikovanejší a menej predvídateľný, než bol kedysi. Mileniáli a generácia Z čoraz častejšie siaha k poverám ako spôsobu, ako nájsť stabilitu. Dnes sme individualisti a zameriavame rituály viac na seba. Napríklad amulety sú veľmi populárne. V minulosti to však boli skôr kolektívne tradície – ako jedenie šošovice na Nový rok pre prosperitu celého hospodárstva,“ vysvetľuje Janeček.
Podľa etnológa má poverčivé správanie aj historický základ. Povery sa častejšie vyskytovali medzi ľuďmi vykonávajúcimi nebezpečné povolania, ako boli baníci, vojaci alebo námorníci, kde rituály poskytovali psychologickú podporu. Naopak, v bezpečných podmienkach sa tieto zvyky strácali.
Novoročné zvyky a ich symbolika
Janeček spomína aj tradičné zvyky spojené s Novým rokom. Medzi populárne patrí konzumácia šošovice, ktorá symbolizuje peniaze a prosperitu. Tradične sa jedlo aj bravčové mäso, pretože prasa symbolizovalo hojnosť a zabezpečenie počas zimy. Naopak, upratovanie či vynášanie smetí sa považovali za nevhodné, aby „šťastie“ neopustilo domácnosť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)