„K Novému roku sa viažu dva typy povier. Jedny hovoria, čo by sme mali robiť – napríklad jesť šošovicu, druhé varujú, čomu sa vyhnúť. Napríklad sa neodporúča vynášať smeti, pretože to môže priniesť problémy počas roka,“ dodáva Janeček.
Povery s praktickým základom
Mnohé povery majú svoje korene v praktických dôvodoch. Napríklad divadelné povery zakazujú pískať na javisku, pretože v minulosti to bol signál pre technikov, čo mohlo spôsobiť nebezpečné nedorozumenie. Rovnako podchádzanie rebríka alebo šliapanie na kanál sa spája s rizikom úrazu.
„Povera je spôsob, ako si ľudia vytvárali stabilitu a bezpečie v nepredvídateľnom svete,“ hovorí Janeček. Napríklad aj strach z čísla 13 má historické korene – vychádza z kresťanskej tradície, kde na poslednej večeri sedelo 13 osôb, pričom posledný bol zradca Judáš.
Rituály v modernej dobe
Aj keď sa rituály a povery menia, ich základná funkcia zostáva – poskytnúť psychickú oporu. Moderní ľudia sa menej zameriavajú na kolektívne tradície a viac na individuálne symboly, ako sú talizmany či amulety. Janeček tvrdí, že pokiaľ tieto zvyky nezískajú patologický charakter, môžu byť pre človeka pozitívne a pomáhať mu zvládať každodenný stres.
Povery, hoci sa môžu zdať iracionálne, zostávajú hlboko zakorenené v ľudskej kultúre. Svedčia o tom aj moderné interpretácie tradičných rituálov, ktoré si ľudia prispôsobujú podľa svojich potrieb. Ako tvrdí Janeček, „ľudia majú právo veriť nezmyslom“.