Riziko depresie a rastlinné alternatívy mäsa: Nová štúdia prináša znepokojivé zistenia, na TOTO si dajte POZOR

tofu, depresia, zdrave
Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com/waichi2021 , geralt
Reklama

Nová štúdia publikovaná v časopise Food Frontiers naznačuje, že konzumácia rastlinných alternatív mäsa môže byť spojená so zvýšeným rizikom depresie. Výskum ukázal, že vegetariáni, ktorí pravidelne siahali po týchto produktoch, mali o 42 % vyššie riziko depresie v porovnaní s tými, ktorí sa spoliehali na tradičné rastlinné zdroje bielkovín. Čo na to hovoria odborníci?

Ako informuje portál zdravie.pluska.sk, rastlinné alternatívy mäsa predstavujú jednoduchý a chutný spôsob, ako obohatiť jedálniček o bielkoviny bez nutnosti konzumácie tradičných mäsových výrobkov, ako sú hovädzie či kuracie mäso. Tieto produkty sa často vyrábajú zo sóje, mandlí, rôznych orechov alebo húb. Hoci môžu byť praktickým doplnkom stravy, podobne ako iné spracované potraviny môžu obsahovať vyšší podiel sodíka a ďalšie menej prospešné látky. Nutričné hodnoty sa však líšia v závislosti od konkrétneho produktu.

Štúdia

Štúdia publikovaná v časopise Food Frontiers sa zamerala na zdravotné účinky rastlinných alternatív mäsa. Výsledky ukázali, že konzumácia týchto produktov neprináša výrazné zdravotné výhody ani riziká v porovnaní s ich úplným vynechaním. Výnimkou však boli vegetariáni, ktorí pravidelne konzumovali tieto náhrady – u nich sa zaznamenalo o 42 % vyššie riziko depresie v porovnaní s tými, ktorí uprednostňovali tradičné rastlinné zdroje bielkovín. Okrem toho sa v tejto skupine vyskytli aj znaky zvýšeného zápalu.

„Celkové zistenia naznačujú, že rastlinné alternatívy mäsa môžu byť bezpečnou voľbou ako súčasť vyváženej stravy,“ povedal autor štúdie Dr. Nophar Geifman z University of Surrey. „Potenciálna súvislosť medzi týmito potravinami, zápalom a depresiou si však vyžaduje ďalšie skúmanie.“

Časté riziká

Výskum, ktorý vychádzal z údajov štúdie UK Biobank, zahŕňal vyše 3 300 vegetariánov a vegánov. Účastníci boli rozdelení do dvoch skupín – jedna skupina pravidelne konzumovala rastlinné náhrady mäsa, zatiaľ čo druhá sa im úplne vyhýbala.

Medzi rastlinné náhrady mäsa patria napríklad:

  • Tofu vyrobené zo sóje.
  • Tempeh, ktorý je fermentovaným sójovým produktom.
  • Seitan, známy aj ako pšeničné „mäso“.
  • Vegetariánske verzie hamburgerov, slaniny či nugetiek, ktoré obsahujú hrachovú bielkovinu, sóju alebo orechy.

Kým tradičná rastlinná strava, bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu, obilniny a strukoviny, je známa svojimi priaznivými účinkami na zdravie, výskum naznačuje, že spracované rastlinné náhrady mäsa môžu mať odlišné vlastnosti. Počas 14-ročného sledovania odborníci analyzovali zdravotné biomarkery a skúmali výskyt chronických ochorení u účastníkov. Zistili mierne zvýšený krvný tlak, vyššie hodnoty C-reaktívneho proteínu (CRP), ktorý signalizuje zápal, a nižšiu hladinu „dobrého“ cholesterolu u osôb konzumujúcich tieto alternatívy.

Spracované produkty prinášajú depresiu

Aj keď obe skupiny dodržiavali odporúčania týkajúce sa príjmu kalórií, bielkovín a tukov, u vegetariánov konzumujúcich rastlinné alternatívy mäsa sa častejšie vyskytovala depresia. Tento trend je v súlade s inými výskumami, ktoré spájajú nadmernú konzumáciu ultra-spracovaných potravín, vrátane umelo sladených výrobkov, so zvýšeným rizikom depresívnych stavov. Napriek týmto poznatkom však štúdia odhalila aj nečakaný benefit – konzumácia rastlinných alternatív mäsa bola spojená so 40 % nižším rizikom syndrómu dráždivého čreva (IBS) v porovnaní s tými, ktorí sa týmto produktom vyhýbali.

Dôležité sú plnohodnotné potraviny

Odborníčka na výživu Amy Kimberlainová upozorňuje na význam konzumácie celozrnných a minimálne spracovaných potravín. Hoci rastlinné alternatívy mäsa môžu pomôcť pri prechode na vegetariánsku stravu, nemali by tvoriť hlavný zdroj bielkovín. „Kľúčom k úspechu je zaradiť do svojho jedálnička rôzne celozrnné rastlinné bielkoviny, ako sú fazuľa, tofu a orechy,“ radí Kimberlainová.

Tu je niekoľko spôsobov, ako zaradiť celozrnné rastlinné bielkoviny do jedál:

  • Používajte známe chute – namiesto tuniaka v sendviči skúste cícer alebo pripravte tacos s maslovou tekvicou a čiernou fazuľou.
  • Obohaťte polievky, šaláty či obilninové misky pridaním fazule.
  • Zahrňte do jedálnička orechy a orechové maslo.
  • Ovsenú kašu či šaláty posypte semienkami, napríklad slnečnicovými alebo tekvicovými.
  • Do restovaných jedál a misiek pridávajte tofu, tempeh alebo edamame.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie