Robíte v mori TÚTO jednu vec? Tak prestaňte, je to nebezpečné, VARUJE biologička

Zdroj: Canva
Reklama

Počas letných dovoleniek sa mnohí dovolenkári pri mori neobťažujú hľadať toaletu – riešenie nájdu priamo vo vode. Hoci sa to môže zdať ako neškodný zlozvyk, odborníci upozorňujú, že tento bežný ľudský úkon môže mať nečakané následky pre morské prostredie.

Biologička Anna Björnová zo Švédska v Sveriges Radio upozornila, že do zdanlivo malého činu sa vkladajú veľké riziká, najmä v prípade uzavretých a ekologicky citlivých morí, ako je napríklad Baltské more. Podľa nej moč obsahuje látky ako dusík a fosfor, ktoré podporujú nadmerný rast nežiaducich vláknitých rias.

Tieto riasy sa následne rozrastajú na úkor iných druhov, ktoré sú dôležité pre udržiavanie zdravej morskej biodiverzity. Navyše sa môžu usadzovať na živočíchoch, čím im sťažujú pohyb alebo dýchanie. Podľa výskumov môže liter moču prispieť k rastu niekoľkých kilogramov týchto rias.

Björnová preto vyzýva verejnosť, aby dávala prednosť pevninským toaletám, kde sa živiny z moču môžu uplatniť v prospech rastlín a pôdy, bez škodlivého vplyvu na vodné prostredie.

Prístupy sa líšia podľa regiónu

Zatiaľ čo v severských krajinách sa tento problém berie vážne a niektoré štáty – ako napríklad Portugalsko – za močenie do mora udeľujú aj vysoké pokuty, v iných oblastiach sú názory zmierlivejšie.

Na chorvátskom pobreží Jadranského mora odborníci tvrdia, že účinok moču na morský ekosystém je minimálny. Biológ Paolo Paliaga z Univerzity v Pule uvádza, že vďaka vyššej salinite a väčšiemu objemu vody dokáže Jadran podobné zásahy ľahšie absorbovať.

„Nevidíme to ako zásadný ekologický problém. Vplyv na morský život je tu veľmi nízky,“ tvrdí Paliaga. Zároveň však zdôrazňuje, že väčším nebezpečenstvom pre čistotu mora sú fekálne látky, ktoré sú zdrojom vysokých koncentrácií baktérií a ohrozujú verejné zdravie, najmä ak sa do mora dostávajú v dôsledku nedostatočne spracovaných odpadových vôd. Píše iMeteo.

More nie je bezodné

Aj keď niektoré morské oblasti dokážu drobné ekologické záťaže spracovať lepšie ako iné, vedci sa zhodujú, že more nie je odpadkový kôš. Krehké ekosystémy – najmä v menších a menej prúdiacich moriach – sú citlivé na aj zdanlivo bezvýznamné vplyvy.

Zatiaľ čo močenie do mora nie je všade zakázané, zodpovedný prístup a rešpekt k prírode môžu prispieť k udržaniu čistoty a rovnováhy morského života. V konečnom dôsledku je to aj otázka rešpektu – voči životnému prostrediu, ostatným ľuďom a budúcim generáciám.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti