Známa česká horolezkyňa Klára Kolouchová, prvá Češka na Evereste a na K2, zahynula pri pokuse o výstup na neľútostnú osemtisícovku Nanga Parbat. Jej telo sa dodnes nepodarilo nájsť, čo prináša rodine bolestivé právne aj ľudské dôsledky.
Kolouchová sa vydala na výstup spolu s osvedčenou nepálskou agentúrou Seven Summit Treks a tímom skúsených horolezcov, medzi ktorými bol aj jej manžel. Vrchol Nanga Parbat, deviatu najvyššiu horu sveta, sa pokúšala zdolať už vlani – vtedy jej plány prekazilo počasie. Tento rok sa vrátila, no osud jej nebol naklonený.
Výprava odštartovala z tretieho tábora 2. júla večer. Po niekoľkých hodinách v nadmorskej výške približne 7100 metrov sa Klára rozhodla výstup ukončiť a vrátiť sa späť. Odvtedy ju už nikto nevidel živú.

Posledné slová
Sprevádzal ju skúsený šerpa Taraman Tamang, s ktorým mala silné ľudské aj horolezecké puto. „Bola odo mňa asi 40 až 50 metrov, keď som začul výkrik,“ povedal Tamang pre Aktuálně.cz. Videli ju, ako sa kotúľa mimo fixné lano. Pošmykla sa a zrútila zo zrázu krátko nad táborom číslo dva. Jej telo zostalo v neprístupnom teréne.
Spočiatku sa objavili dohady, že došlo k výbuchu kyslíkovej fľaše. Tento scenár však organizátori výpravy vyvrátili – hlasný zvuk, ktorý niektorí členovia počuli, bol zrejme náraz fľaše o skalu počas pádu. Tragédia sa stala len niekoľko metrov od tábora. Hory si tak vzali ďalšiu obeť.
Nezvestná – a nie mŕtva? Právne dôsledky pre rodinu
Aj keď je osud Kláry Kolouchovej už takmer istý, úradne sa stále vedie ako nezvestná. To spôsobuje rodine právne komplikácie. Podľa českého práva nemožno spustiť dedičské konanie ani priznať vdovský či sirotský dôchodok, pokiaľ nedôjde k úradnému vyhláseniu o smrti – a to zvyčajne až po piatich rokoch od zmiznutia.

Podľa právnika Jana Černého by mohli rozhodnúť aj skôr, ak sa predložia relevantné dôkazy – napríklad očité svedectvo šerpu, že pád nemohla prežiť, či lokalizácia tela armádou. Problémom však zostáva, že tragédia sa stala v Pakistane. „Táto krajina nie je z hľadiska úradnej spolupráce najústretovejšia,“ uviedol Černý pre Blesk.
Aj keby sa podarilo telo vyzdvihnúť a správa by obletela svet, neznamená to, že české úrady automaticky uznajú smrť. Musí ísť o oficiálnu a zdokumentovanú informáciu, ktorú Pákistanci poskytnú oficiálnou cestou – inak sa nič nepohne.
Nezmazateľný odkaz
Klára Kolouchová bola nielen výnimočná horolezkyňa, ale aj symbol odvahy a vytrvalosti. Podľa jej priateľov a kolegov z výprav zanechala za sebou stopu, ktorá bude inšpirovať aj ďalšie generácie. „Ak by sa niečo podobné stalo nám, priali by sme si zostať v horách, ktoré milujeme,“ odkázali horolezci Ján Trávníček a Miri Jirková.