Porážka vlády
Odmietavý postoj väčšiny katolíckej spoločnosti znamená veľkú porážku pre Varadkarovu vládu, ale aj pre všetky ostatné politické strany, ktoré odporúčali hlasovať za zmeny ústavy.
Člen vládnej strany zelených Eoin Madden poznamenal, že veľké politické strany neurobili dosť na to, aby v referende uspeli. Poukazuje na rozdiely medzi názorom na vidieku a v mestách aj na nedostatočnú osobnú aktivitu politikov pri vysvetľovaní zmyslu referenda.
Ešte pred hlasovaním premiér Varadkar vyhlásil, že víťazstvo „nie“ by bolo „krokom späť“ a „mnohým ľuďom by vyslalo odkaz, že podľa ústavy nie sú rodinami“, píše AFP.
V Írsku sú zmeny ústavy z roku 1937 možné iba referendom. Tak došlo k zásadným zmenám v roku 2015, kedy Íri schválili sobáše osôb rovnakého pohlavia, alebo v roku 2018, kedy zrušili zákaz potratov.
Debata týkajúca sa úpravy pasáže o domácich povinnostiach žien bola menej vyhrotená ako spory o potraty a rovnopohlavné sobáše. Všetky hlavné írske politické strany obe navrhnuté zmeny podporujú a prieskumy verejnej mienky naznačovali, že prejdú.