fbpx

Roglič získal ružový dres a v nedeľu si príde po triumf

Reklama
EBE 34 Longarone - Na snímke slovinský cyklista Primož Rogliè z tímu IJumbo-Visma kráèa okolo trofeje pre víaza pred štartom 19. etapy pretekov Giro d´Italia z Longarone do Tre Cime di Lavaredo (183 km) v piatok 26. mája 2023. FOTO TASR/AP Slovenia´s Primoz Roglic walks past the trophy, ahead of the 19 stage of the Giro D'Italia, tour of Italy cycling race, from Longarone to Tre Cime di Lavaredo, Italy, Friday, May 26, 2023. (Gian Mattia D'Alberto/LaPresse via AP)

Zdroj foto: TASR

Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d’Italia. Stačí mu na to prísť v nedeľu do cieľa 106. ročníka prestížneho podujatia v Ríme. Jazdec stajne Jumbo-Visma napriek tchnickým probémom triumfoval v sobotňajšej časovke z Tarvisia do Monte Lussari dlhej 18,6 km časom 44:23 min. Zdolal tak svojho najväčšieho súpera v boji o ružový dres Brita Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers). Ten na neho stráca v celkovom poradí 14 sekúnd. Tretí je Portugalčan Joao Almeida (UAE Team Emirates).

Thomas vstupoval do predposlednej 20. etapy s náskokom 29 sekúnd pre Rogličom. Prvých necelých 12 kilometrov bolo len v miernom sklone smerom hore, následne prišlo veľmi náročné stúpanie Monte Lussari (dĺžka 7,3 km; sklon 12,1 %). Brit však na druhom medzičase (polovica etapy) strácal na svojho rivala už šestnásť sekúnd.

Slovinec mal však potom veľkú smolu, keď mu spadla reťaz a zdalo sa, že stratil šancu na celkový triumf. Nakoniec však prišiel do cieľa na prvom mieste a čakal v cieli na výsledný čas Thomasa. Ten sa trápil a zaostal o 40 sekúnd, teda o štrnásť viac ako potreboval.

Roglič si tak vynahradil svoje zlyhanie na La Planche des Belles Filles z roku 2020 na Tour de France. Portugalčan Almeida napokon v celkovom poradí stratil 1:15 min. Domáci Damiano Caruso (Bahrain Victorious) si prišiel po štvrtú priečku a v Top 5 celkového poradia figuruje aj Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie