V roku 2024 sa zrodil celý rad inovatívnych nápadov, ktoré môžu ľuďom uľahčiť život, zlepšiť zdravie alebo vyriešiť problémy, ktorým ľudstvo aktuálne čelí.
Časopis Time prináša prehľad najinovatívnejších vynálezov roku 2024.
Povedia svoje „Áno“ cez aplikáciu
Ukrajina sa za posledné dva roky musela prispôsobiť vojnovej realite v krajine, ktorá sa dotkla aj rodinného života, keď od seba oddelila partnerov a rodiny. Pre zjednodušenie komunikácie so štátom vytvorili úrady aplikáciu Diia, ktorá od tohto roku umožňuje aj legálne sobáše. A to úplne bez nutnosti fyzického stretnutia snúbencov.
„Jeden partner požiada o sobáš prostredníctvom aplikácie a druhému je zaslané upozornenie. Ak druhá strana odpovie do 14 dní ‚Áno‘, dohodnú sa na dátume svadby prostredníctvom videohovoru s úradníkom,“ uvádza Time.
O službu je navyše veľký záujem. Time uvádza, že len počas prvého mesiaca, kedy bola svadba na diaľku k dispozícii, využilo aplikáciu k žiadosti o sobáš viac ako 1,1 milióna Ukrajincov a celkom 435 párov bolo za rovnakú dobu oddaných.
AI vo vašom záchode
Chytrá záchodová doska TrueLoo pomocou umelej inteligencie vyhodnocuje moč a stolicu v pohodlí domova počas každej návštevy toalety. Cieľom je pomôcť sledovať zdravotný stav a včas zachytávať príznaky ochorenia, ako napríklad krv v stolici, bez nutnosti navštíviť lekára.
Už teraz pomáhajú dosky v desiatkach domovov seniorov v Spojených štátoch. Záujemcovia si ich môžu kúpiť za , no samotnú analýzu je však nutné si ročne predplácať za ďalších približne 400 eur.
Predpovedanie prírodných katastrof s AI
Inovatívny nástroj Bellwether využíva umelú inteligenciu na rýchlu a presnú analýzu geologických dát na predpoveď požiarov, povodní alebo ďalších prírodných katastrof. Vďaka včasnému varovaniu môže pomôcť ľuďom sa na udalosť lepšie pripraviť alebo sa dostať do bezpečia. Po katastrofách pomôže záchranným zložkám lepšie rozpoznať najviac zasiahnuté oblasti.
Pracujúci roboti
Nedostatok ľudskej pracovnej sily by už čoskoro mohli vyriešiť roboti podobní ľuďom, tzv. humanoidné roboti. Hneď dva takéto prototypy sa dostali do výberu najlepších vynálezov. Zatiaľ čo jeden úspešne otestovali pri zostavovaní automobilov BMW, druhý pracoval napríklad v sklade predajcu Amazon, zatiaľ však oddelene od ľudí. To by sa však malo zmeniť už na budúci rok, kedy by ľudia a roboti mali začať pracovať bok po boku.
Lepšia diagnóza rakoviny kože
Inteligentné zariadenie DermaSensor pomocou umelej inteligencie s veľkou presnosťou rozpozná bežné druhy rakoviny kože, ktorá patrí medzi najčastejší typ ochorenia. Neinvazívne vyšetrenie pomocou svetla dokáže rozlíšiť nebezpečné útvary na koži od bežných s 96-percentnou presnosťou.