Rok 2025 bude pre Slovákov finančne náročný. Západ nedobehneme a peňaženky sa nám poriadne prevetrajú

Zdroj: Pixabay.com/ sarahblocks, webandi
Reklama

Už dnes je viac ako jasne, že konsolidáciu si najviac odskáču slovenské domácnosti. Rok 2025 bude pre mnohé rodiny krízový a to hlavne aj z dôvodu vyššieho zaťaženia rozpočtov pri rovnakom životnom štýle ako v minulosti.

Rok 2025 bude z pohľadu štátu rok šetrenia, financie štátu sa zlepšia. “Samozrejme, ide to na úrok financií občanov, ktoré sa zhoršia alebo budú viac zaťažené. Reálne príjmy sa veľmi nezmenia. Mzdy porastú približne o päť percent, ako aj ceny,“ uviedol v relácii Peniaze na STVR člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster. Z pohľadu životnej úrovne sa budeme mať podľa neho viac-menej rovnako.

Slovenská ekonomika už nedosahuje rastové tempo, aké si krajina pamätá z minulosti, keď ročný nárast dosahoval päť, šesť alebo dokonca desať percent. Očakáva sa, že hospodársky rast sa ustáli približne na dvoch percentách ročne, čo predstavuje pre Slovensko pomerne nízky výkon. Zlepšenie v tejto oblasti sa zatiaľ neprejavuje.

Na druhej strane, pozitívom je nízka úroveň nezamestnanosti. Ku koncu roka 2024 dosahovala približne 5,4 percenta a existuje možnosť jej ďalšieho mierneho poklesu. Takáto nízka miera nezamestnanosti je pre krajinu historicky jedinečná.

Dopad konsolidácie verejných financií na obyvateľov

Opatrenia na zlepšenie hospodárenia štátu budú mať dopad na domácnosti, pričom najviac ich pocítia rodiny s priemernými príjmami. Rodiny s deťmi, ktoré v roku 2023 využívali zvýšené daňové úľavy, pocítia zmenu, pretože tieto výhody budú znížené, čo povedie k zníženiu ich príjmov.

Dôchodcov sa dotknú zmeny v podobe zrušenia rodičovského dôchodku. Hoci v roku 2026 príde jeho čiastočná náhrada vo forme asignácie dane, túto stratu čiastočne vyváži zvýšenie trinásteho dôchodku, ktorý bol v roku 2024 viac než zdvojnásobený.

Výzva v podobe dobiehania vyspelých krajín

Slovensko si už od Nežnej revolúcie kladie cieľ priblížiť sa ekonomicky k západným krajinám. Podarilo sa prekonať viac ako polovicu rozdielu medzi Slovenskom a štátmi ako Rakúsko a Nemecko. Avšak, tempo tohto dobiehania sa spomalilo.

V období okolo roku 2000 krajina zažívala dynamický rozvoj podporený príchodom zahraničných investícií a technológií. Avšak po finančnej kríze v roku 2009 sa hospodársky rast výrazne spomalil a Slovensko sa ocitlo v tzv. pasci stredného príjmu.

Na preklenutie tohto stavu je potrebné rozvíjať vlastný výskum, technológie a inovatívne podniky, ktoré by mohli posunúť krajinu dopredu. Bez týchto faktorov bude Slovensko stále zaostávať a dosiahnuť úroveň západných štátov bude čoraz náročnejšie.

Dôležitosť reformy a zdravých verejných financií

Zlepšenie verejných financií je kľúčové pre ekonomický rast. Krajina potrebuje reformy, ktoré by podporili atraktivitu Slovenska pre investície, zlepšili kvalitu vzdelávania a posilnili oblasť výskumu. Len tak je možné dosiahnuť rýchlejší rast a približovanie sa k vyspelým ekonomikám na západe Európy.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis