fbpx

Rokovania o zvýšení dlhového stropu v USA sa pozastavili

Reklama
WA 28 archív Washington - Na archívnej snímke z 19. decembra 2022 slnka vychádza nad budovou Kapitolu vo Washingtone. Na rokovaniach o zvýšení dlhového stropu USA sa dosahuje "stály pokrok", aj keï je prezident Joe Biden v Japonsku na summite skupiny G7. Uviedol to predstavite¾ Bieleho domu v piatok 19. mája 2023. Prezident Joe Biden nariadil svojmu tímu vyjednávaèov, aby pokraèovali v rokovaniach s poradcami predsedu Snemovne reprezentantov, republikána Kevina McCarthyho, o odvrátení rizika platobnej neschopnosti USA. Americká vláda odhaduje, že ministerstvu financií dôjdu prostriedky už 1. júna. Vyhlásenie bankrotu najväèšej svetovej ekonomiky by vyvolalo otrasy na globálnych trhoch. USA zvyšujú svoj dlhový strop pravidelne, od 60. rokov 20. storoèia ho zvýšili zhruba 80-krát. FOTO TASR/AP FILE - The rising sun illuminates the U.S. Capitol, Dec. 19, 2022 in Washington. A new poll finds that most U.S. adults say they are highly concerned about the impact on the national economy if the U.S. debt limit is not increased and the government defaults on its loans. That's according to a survey from The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research. (AP Photo/Matt Rourke, File)

Foto zdroj: TASR

Rokovania o zvýšení dlhového stropu v USA medzi Bielym domom a republikánmi sa v piatok pozastavili. Uviedol to hlavný vyjednávač za republikánov Garret Graves. Biely dom napriek tomu verí, že dohodu sa nakoniec podarí uzatvoriť. 

Stranám nezostáva veľa času na dohodu o zvýšení dlhového stropu, bez ktorej hrozí Spojeným štátom technický bankrot. Ministerstvo financií už skôr upozornilo, že ak sa dohoda v najbližšom období neuzatvorí, už 1. júna vláda nebude mať peniaze na financovanie svojich finančných záväzkov.

Republikáni, ktorí kontrolujú Snemovňu reprezentantov, sa nevedia s prezidentom Joeom Bidenom dohodnúť na zvýšení dlhového stropu zo súčasnej úrovne 31,4 bilióna USD (29,05 bilióna eur). Sú ochotní limit pre dlh zvýšiť, avšak iba v prípade, že demokrati budú súhlasiť so znížením výdavkov.

„Zatiaľ sme sa nedohodli,“ citovali viaceré americké médiá republikánskeho kongresmana z Louisiany Gravesa, ktorého šéf Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy určil za hlavného vyjednávača. „Rozhodli sme sa pre prestávku v rokovaniach, keďže rozhovory neboli doteraz produktívne,“ povedal Graves.

Zdroj z Bieleho domu v tejto súvislosti uviedol, že dohodu je stále možné uzatvoriť. „Ak budú obidve strany rokovať v dobrej viere a pripustia, že nemôžu dostať všetko, čo by chceli, potom je dohoda stále možná,“ povedal.

Biden sa momentálne zúčastňuje na samite lídrov skupiny G7 v japonskej Hirošime. Pred odchodom tento týždeň však uviedol, že počas tohto obdobia bude s kongresmanmi v telefonickom kontakte. Niektorí republikáni však Bidena kritizovali za to, že v takom citlivom období, keď sa v krajine rieši otázka možného bankrotu, sa rozhodol odcestovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie