Začalo sa to minulý týždeň zverejnením akcie Ezechiel 7, kedy došlo k zadržaniu bývalého policajta Romana Stahla a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. O pár dní neskôr sa situácia opakovala ešte vo väčšom meradle, keď došlo k ďalším manévrom aj v blízkosti samotného šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča. Táto akcia už mala oveľa širší záber a podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana ukázala na vážny stav na vysokých pozíciách v štáte. Aj preto sa nakoniec premiér Ľudovít Ódor rozhodol zvolať rokovanie Bezpečnostnej rady.
„Žiadny policajný prevrat na Slovensku neprebieha, prebieha vyšetrovanie trestných činov, o ktorých rozsahu sa v médiách veľa popísalo,“ uviedla prezidentka s tým, že viaceré podozrivé osoby sa už priznali, viacerí sú obvinení a niektorí aj právoplatne odsúdení. Hlava štátu rozumie, že občania sú zmätení a nevedia, čomu veriť.
„Akýkoľvek policajný zásah vo vedení bezpečnostných zložiek je z hľadiska fungovania demokracie veľmi citlivý. Nehovoriac o tom, že tieto kroky sú pozorne vnímané nielen doma, ale aj v zahraničí,“ povedala. Ubezpečila preto verejnosť, že všetky dotknuté inštitúcie vedú ich námestníci a vykonávajú potrebné kroky k partnerom v zahraničí i doma.
Poznamenala, že súčasná situácia politikov neoprávňuje robiť predčasné závery. Relevantnú odpoveď o zákonnosti a dôvodnosti konané v právnom štáte môže dať podľa jej slov iba dozorujúca prokuratúra a príslušné súdy. Skonštatovala, že v blízkej dobe sa dozvieme, či bude podaný návrh na väzobné stíhanie, aj postoj prokurátorov a súdov. „Ak by súdy po takomto postupe polície konštatovali napríklad nedôvodnosť trestného stíhania, potom by bol priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti smerom k polícii. Dnes v takejto situácii však nie sme,“ deklarovala prezidentka.
Zároveň odmietla, že by o zákroku polície vedela dopredu. „Akékoľvek informovanie akéhokoľvek politika o pripravovaných krokoch polície by bolo nezákonné,“ podotkla. Proti falošným obvineniam sa mieni brániť a podobné klamstvá budú podľa jej slov súčasťou podania na súd voči lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.
Premiér zas verejnosti dokázal, že nikto nikomu krajinu neunáša a s mentálnym svetom šéfa konkrétnej opozičnej strany sa nestotožňuje.
„Je neprijateľné, aby na čele tajnej služby stál obvinený človek. Riaditeľa SIS menuje a odvoláva prezident na návrh vlády. Veríme, že výsledkom zasadania Bezpečnostnej rady bude zvolanie vlády, na ktorej bude prijatý návrh na odvolanie Michala Aláča z funkcie riaditeľa SIS. Považujeme za nevyhnutné, aby sa aj týmto krokom aspoň čiastočne prinavrátili dôvera v právny štát,“ uviedol tímlíder strany SASKA pre bezpečnosť Juraj Krúpa.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)