fbpx

Rokovanie o odvolávaní Martiny Šimkovičovej sa presunulo na zajtra

Reklama
Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v pondelok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). V rokovacej sále nebola v úvode mimoriadnej schôdze ani na druhý pokus nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, prítomných bolo len 47. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. 2.) o 8.00 h.

To, že sa schôdzu nepodarí otvoriť, sa vedelo už dopredu. „Parlament nebude uznášaniaschopný,“ avizoval v diskusnej relácii TV Markíza Na telo predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS). Ďalej uviedol, že na pôde zákonodarného zboru sa návrhom budú zaoberať v inom termíne.

Na dnešnom rokovaní sa nezúčastnila ani ministerka Šimkovičová. „Má dlhodobo plánovanú pracovnú cestu,“ vysvetlil Roman Michelko. Podľa jeho slov sa však k návrhu chce v parlamente vyjadriť. Informoval o tom portál topky.sk.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti. Koalíca však podľa slov premiéra Roberta Fica stojí za ministerkou kultúry. „Ministerka má suverénne, slovenské, zdravé názory. Taká má byť ministerka kultúry,“ skonštatoval.

Opozícia podaním návrhu na odvolanie Šimkovičovej reagovala aj na petíciu. Tá mala až 190-tisíc podpisov. Petíciu teda podpísalo viac ľudí, než volilo celú stranu SNS.

KDH: Hlasovanie o M. Šimkovičovej je vizitkou vládnej koalície

Hlasovanie o ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS) je vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry. Predsedníčka klubu KDH Martina Holečková to uviedla po tom, ako sa pre nedostatok poslancov v pondelok v Národnej rade (NR) SR nerokovalo o návrhu na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej.

„Po tom, čo vládna koalícia zarezala rozpravu o Trestnom zákone, tak dnes ani nedovolila diskutovať o odvolávaní ministerky kultúry. Je to najlepší príklad toho, že vládna koalícia nedokáže obhájiť svoje kroky pred verejnosťou,“ skonštatovala Holečková.

Poslanec KDH Jozef Hajko od ministerky očakáva, že vystúpi pred poslancami a obháji sa. Pri hlasovaní by sa podľa neho zachovali podľa toho, ako by sa postavila k výhradám hnutia, napríklad k nadviazaniu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom alebo spôsobu komunikácie s kultúrnou obcou.

Hajko namietal aj neúčasť koaličných poslancov na pondelkovej schôdzi. K neprítomnosti niektorých zástupcov svojho klubu povedal, že majú povinnosti v regiónoch. „Termín schôdze bol zvolaný zámerne tak, aby to takto dopadlo,“ myslí si.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie