Roman Malatinec OPÚŠŤA Hlas, zostáva v KOALÍCII: KRÍZA v kultúrnej politike ako kľúčový faktor jeho rozhodnutia?

Zora Jaurová, Roman Malatinec
Zora Jaurová a Roman Malatinec v TV Spark. Zdroj: TV Spark
Reklama

Roman Malatinec oznámil svoj odchod zo strany Hlas – sociálna demokracia, no zdôraznil, že naďalej podporuje vládnu koalíciu. Rozhodnutie urobiť tento krok oznámil po stretnutí s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Ako hlavný dôvod uviedol nezhody v oblasti kultúrnej politiky, ktorá je podľa neho v rozklade. Viac na túto tému povedal v relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark

Frustrácia z nedostatočného dialógu

Malatinec vo svojom vyjadrení uviedol, že sa dlhodobo snažil upozorňovať svojich kolegov na problémy v kultúre. „Upozorňoval som mojich kolegov, že nerobíme dobrú vec. Napraviť treba aj situáciu v rade fondu, alebo vôbec zákon o fonde,“ vysvetlil.

Podľa neho by sa problémy v kultúrnej oblasti dali riešiť, keby existovala väčšia ochota na komunikáciu v rámci koalície. „Keby bola snaha v koalícii to napraviť a komunikovať to aj s celou kultúrnou verejnosťou, nič by sa nič závažné nestalo,“ tvrdí.

 

Presun k Huliakovej Národnej koalícii

Najväčší šok prišiel v momente, keď oznámil, že sa pridáva k Národnej koalícii Rudolfa Huliaka. Predseda poslaneckého klubu Hlasu Róbert Puci sa o tejto zmene dozvedel až z tlačovej konferencie, čo vyvolalo otázky, či Malatinec týmto krokom neopláca strane spôsob, akým sa k nemu v minulosti zachovala.

Roman Malatinec. Zdroj: TV Spark

Musím povedať na úvod, že toto rozhodnutie nebolo jednoduché. Ja som fakt zodral krpce, ako sa ľudovo povie, s predsedom strany, už terajším prezidentom, pre celú republiku a ten program im bol blízky,“ povedal. Zároveň však naznačil, že v strane sa necítil vypočutý: „Mal som pocit tej frustrácie vo vnútri, že strana ma v tomto momente nevedela nejako vypočuť.

V Národnej koalícii vidí Malatinec priestor na rozvíjanie tém, ktoré považuje za dôležité. „Keď som sa rozprával s pánom Huliakom, povedal mi, že mi dá priestor, aby som sa venoval tejto téme,“ vysvetlil.

 

Ministerstvo kultúry ako slabé miesto vlády

Na jeho rozhodnutie reagovala aj Zora Jaurová, ktorá upozornila, že tento krok môže posilniť Národnú koalíciu a jej vplyv v parlamente. „Pán Huliak týmto politicky veľmi šikovným krokom získal presne tú blokujúcu menšinu. Má štyroch poslancov a môže prakticky zablokovať čokoľvek v Národnej rade,“ upozornila.

Podľa Jaurovej je ministerstvo kultúry jedným z najslabších bodov vládnej koalície. „Evidentné je, že najslabším bodom tejto vlády je ministerstvo kultúry,“ skonštatovala. Otázne zostáva, či Malatinec dokáže v novom politickom prostredí presadiť svoje priority a aký vplyv bude mať jeho odchod na fungovanie koalície.

Zora Jaurová. Zdroj: TV Spark

Jeho rozhodnutie poukazuje na širší problém vo vládnej koalícii – neschopnosť efektívne riešiť vnútorné rozpory a komunikovať s odbornou verejnosťou. Ako sa situácia vyvinie ďalej, ukážu najbližšie mesiace.

Ohrozené folklórne podujatia a financovanie umenia

V poslednom období sa objavili obavy o financovanie rôznych foriem umenia, vrátane tradičných folklórnych slávností, ale aj moderných umeleckých prejavov. Napriek tomu, že niektoré nezávislé centrá a festivaly boli podporené, stále existuje neistota ohľadom ďalšieho vývoja. Kritickou otázkou ostáva štatút fondu, ktorý môže byť narušený zmenami v zákone. Ak by došlo k zásadným úpravám, mohlo by to viesť k obmedzeniu podpory pre rôzne umelecké smery.

Problémy vo Fonde na podporu umenia

Diskusia poukázala na to, že fond čelí viacerým výzvam – od nestabilnej situácie v radách fondu až po sporné nominácie osôb, ktoré údajne nespĺňajú zákonné predpoklady na svoje funkcie. Okrem toho existuje riziko, že financie určené na podporu kultúry nebudú vyčerpané efektívne, čo môže viesť k ich presunutiu do iných oblastí.

 

Politická situácia a legislatívne riešenia

V súčasnosti sa hovorí o viacerých novelách zákona o FPU, ktoré by mohli pomôcť stabilizovať situáciu. Avšak ich prerokovanie v parlamente je otázne, keďže politická situácia komplikuje riadne schôdze a rokovania. Predstavitelia kultúrnej obce zdôrazňujú, že politické zásahy by mali byť minimálne a cieľom by malo byť zabezpečenie dôveryhodnosti a transparentnosti fondu.

Výzvy pre Ministerstvo kultúry

Situácia na Ministerstve kultúry nie je stabilná – zaznamenáva sa vysoká fluktuácia zamestnancov a viacero žalôb. Výmena vedenia na viacerých úrovniach spôsobila chaos v riadení kultúrnych inštitúcií, čo sa odzrkadľuje aj v regiónoch. Kritici upozorňujú, že ak sa tento trend nezastaví, môže to mať dlhodobé negatívne dôsledky na podporu umenia a kultúrneho dedičstva.

Celková situácia teda poukazuje na potrebu systémových zmien, ktoré by zaručili stabilné a transparentné financovanie kultúry, bez ohľadu na politické vplyvy. Budúcnosť Fondu na podporu umenia a širšej kultúrnej politiky bude závisieť od toho, či sa podarí presadiť potrebné legislatívne úpravy a obnoviť dôveru kultúrnej obce v štátne inštitúcie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory